Mille põhjal valida garaa?ile kauakestev uks

10. juuni 1998, 00:00

Kes oma neljarattalisest sõbrast lugu peab, seisab valiku ees, millise ukse taga teda hoida. Kaasake uksevalikusse ka mõni uksemüüjast asjatundja, kes tunneb tavaliste tiibuste, ühes tükis lae alla käänduvate tahveluste ja ülestõstetavate sektsioonuste hingeelu.

Asjatundjale tuleb üldse palju küsimusi esitada -- kes tehnilistesse üksikasjadesse ei süvene, sellel on oht samade küsimustega aasta-kahe pärast taas tegemist teha.

Garaa?iuks täidab maja fassaadielemendina suurt osa ning seetõttu on materjali valik oluline. Enamlevinud materjalideks on puit ja terasplekk. Alumiiniumplekist uksele tekib kergesti mehaanilisi vigastusi, värvimata uks määrdub ja korrodeerub ning pole puhastatav.

Põhjamaistes tingimustes on üldjuhul sobivaim soojustatud sektsioonuks. Sektsioonuks sisaldab palju liikuvaid detaile, mille kvaliteedile tuleb pöörata erilist tähelepanu. Uste sektsioonid peaksid olema valmistatud vähemalt 0,5 mm paksusest kahekordsest galvaniseeritud terasplekist ning täidetud vedela polüuretaaniga, mis tahkudes kindlustab sektsiooni jäikuse. Sektsiooni paksus peaks olema vähemalt 40 mm.

Kui polüuretaani kvaliteet on ebaühtlane, kõrvetab päike selle pleki küljest lahti (nii võib juhtuda eriti lõunapoolses fassaadis asuvate tumedate ustega) ja ukse pind kaotab oma sileda väljanägemise.

Oluline on tähelepanu pöörata ka sektsiooni läbilõikele -- selle pind peab olema ideaalselt sile ja sirge. Vastasel juhul kipub uksepind lainetama ning laiemate uste korral koguni pikisuunas kaarduma.

Ristlõiget uurides tuleks jälgida, kas sektsioone koos hoidvad hinged kinnituvad ikka neljakordsesse valtsi või vastavasse metallist tugevdusserva. Vastasel korral venivad kruviaugud varsti välja, sektsioonid ei püsi enam koos ning tulemuseks on lagunev ja tuult läbi laskev külm uks.

Juhul kui sektsioonid püsivad tihedalt koos, pind ei laineta ega punnita, kuid soojaarved kipuvad põhjendamatult kasvama, on kahtlust arvata, et sektsioonidevahelised tihendid pole mõeldud just igapäevaseks kasutamiseks.

Et uks tihedalt vastu ava asetuks, peavad rullikud ja konsoolid olema reguleeritavad.

Sõrmede sattumine kvaliteetukse sektsioonide vahele on välistatud. Oht on aga täiesti olemas, sest garaa?iukse madaluse tõttu võib pahaaimamatult sulgemiseks sektsioonide pöördekohale tekkinud servast kinni haarata ning sõrmed sirgeks painduvate sektsioonide vahele jätta.

Kindlasti tuleks endale selgeks teha, mida sisaldab uksepakkujate hind. Kvaliteetuste standardvarustus on üldjuhul rikkalikum, sisaldades spetsiaalselt garaa?iustele projekteeritud ja disainitud automaatselt sulguvaid ukselukke, turvavarustust jpm.

Sellest tulenevalt on pikem ka neile ustele antav garantiiaeg.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing