10. juuni 1998 kell 22:00

Prantsuse-Saksa rünnak Brüsselile

Oma traditsioonilises tippkohtumise-eelses ühisalgatuses -- toonitamaks Saksamaa ja Prantsusmaa liidrirolli Euroopas -- hoiatavad Helmut Kohl ja Jacques Chirac Euroopa Liitu usalduskriisi eest.

Riigijuhid rõhutavad: ELil tuleb oma skeptilistele kodanikele tõestada, et kõik liidu tasandil tehtud otsused on absoluutselt vajalikud ning et tegemist on probleemidega, mida rahvusriigi tasandil lahendada ei saa. Võimu Brüsselisse koondamise asemel tuleb rohkem rakendada nn subsidiaarsuse printsiipi, kus otsuste tegemine on viidud võimalikult madalale tasandile.

Prantsusmaa ja Saksamaa pole kunagi tahtnud «tsentraliseeritud Euroopa riiki», seisab kirjas. Samas rõhutatakse suurema ühistegevuse vajadust välispoliitika ning õigus- ja piiriküsimuste osas.

Kiri kutsub arutama ELi võimuorganite funktsioone ja pädevust, et lahendada Amsterdami tippkohtumisel pooleli jäänud küsimused. Mõned liikmesriigid on juba alustanud lobby-tööd uue valitsustevahelise minikonverentsi korraldamiseks tuleval aastal, et arutada ainult liidu laienemiseks vajalikke institutsionaalseid reforme.

Holland ning väiksemad ELi riigid näevad Prantsuse-Saksa uues algatuses ohtu oma mõjuvõimule Euroopa Liidus, samal ajal kui Prantsuse ja Saksa diplomaadid püüavad kirja tähtsust vähendada viidetega Saksamaal valitsevatele meeleoludele sügiseste valimiste eel. Lisaks on Helmut Kohl euroskeptiliste liidumaadega väidetavalt kokku leppinud, et vastutasuks ühisraha toetamise eest peab Brüsseli võim kahanema.

Ühiskirja üks käegakatsutavamaid eesmärke on muu hulgas Saksamaa ja Prantsusmaa partnerluse tugevdamine, mis Euroopa keskpanga juhi ümber puhkenud tüli ajal kannatada sai. FT-TT

Hetkel kuum