11. juuni 1998 kell 22:00

Põhjamaad lähendavad kaitse- ja välispoliitikat

Neutraalsed Rootsi ja Soome on hakanud koos NATOsse kuuluvate Taani ja Norraga arutama rahuvalveoperatsioonide koordineerimist Nordcapsi (Nordic Arrangement for Peace Support) raames ning tugevdama ühiselt Eesti, Läti ja Leedu julgeolekut.

Põhjamaade kaitsetööstusalane koostöö on esialgu olnud tagasihoidlik. Teatavasti langetas Soome hiljuti uute lennukite hankimisel otsuse USA Boeing F-18 Hornetite kasuks, selle asemel et osta näiteks Rootsist JAS Gripeneid. Teisest küljest valis soomusmasinaid tootev Rootsi Hägglund 1997. a koostööpartneriks Briti Alvise ja lükkas tagasi Soome Patria pakkumise, vaatamata sellele, et Hägglundil ja Patrial on käsil edukas ühisprojekt AMOS, mille tulemusena on valminud uut tüüpi miinipilduja. Kui tavaline miinipilduja on järelveetav, siis AMOS on iseliikuv miinipilduja, mis kohe pärast laskmist saab muuta asukohta ja on järelikult raskemini tabatav. Patria president Jorma Eloranta loodab, et AMOSe ostmisest on huvitatud kõik Põhjamaad, mis tagaks miljardilised tellimused.

Soome, Rootsi, Norra ja Taani kaitsealase koostöö proovikiviks kujuneb sõjaväekopterite ühishankimine, mis peaks selguma juuni jooksul.

Soome parlament võttis veebruaris vastu otsuse, et kaitsetööstuse vajadusi rahuldavad kodumaised tarned peavad suurenema praeguselt 15 protsendilt 50-le. Soome on juba eraldanud sõjaväe transpordikopterite hankimiseks 5,7 miljardit Eesti krooni, kuid selle otsuse tõttu on ta huvitatud, et kopterite tarnimisel osaleksid aktiivselt Soome oma firmad.

Neli Põhjamaad vajaksid sadakond kopterit ja Soome kaitseministri Anneli Taina sõnul oleks otstarbekas neid ühiselt hankida. DI-ÄP

Hetkel kuum