15. juuni 1998 kell 22:00

Pensionifondid stardivad oktoobris

Pensionifondide seadus määratleb pensionireformi kolmanda samba ehk vabatahtliku kogumispensioni, mis jõustub 1. augustil. Vabatahtlik kogumispensionisüsteem toimib pensionifondide ja elukindlustusseltside kaudu.

Pensionifondi valitsemise loa saavad üksnes fondivalitsejad, kes on taotlemise ajaks tegutsenud fondivalitsejana vähemalt 18 kuud ning aasta jooksul valitsenud lepingulist investeerimisfondi.

Selliseid on Eestis kuus.

EstiB-Talinvesti Varahalduse ASi turundusjuht Jan Andersoo ütles, et nüüd, kui pensionifondide seadus on vastu võetud, hakkavad juristid koostama prospekti, mis on aluseks pensionifondi registreerimisel ja hiljem ka rahandusministeeriumi komisjonilt litsentsi taotlemisel. Andersoo väitel võib fondidel kogu bürokraatia läbimine lükkuda sügiseni, mistõttu kohe pärast seaduse rakendumist inimesed pensionifondiga lepingut sõlmida ei saa.

Leks Elukindlustuse juhatuse esimees Rein Loik ütles, et elukindlustusseltsil pole enam vaja pensionifondi seaduse rakendamiseks suuri ettevalmitusi teha, sest praeguseid pensioni- ja kogumiskindlustuse tooteid luues on juba kõiki pensionifondi seaduse nõutavaid kitsendusi arvestatud.

Küsimus on selles, kas vabatahtlikuks pensionikindlustuseks on seltsidel vaja taotelda eraldi litsentsi või laienevad praegused litsentsid automaatselt. Teine küsimus puudutab praegu sõlmitud kogumiskindlustuse ja pensionikindlustuse võimalikku viimist pensionifondide seadusest tuleneva tulumaksusoodustuse alla.

Kindlustusinspektsiooni direktori asetäitja Kaido Tropp ütles, et kuigi ministeerium näeb seaduses ette, et eraldi litsents on vajalik, ei taha inspektsioon sellega nõustuda. Pensionikindlustus ei ole eraldi kindlustuse liik, vaid juba litsentsi alla käiva elukindlustuse üks toode, mis meie seltsidel on juba olemas, rääkis Tropp. «Võib-olla selleks, et seaduses oleva tulumaksusoodustuse järgimises äärmiselt korrektne olla, võib sellele tootele peale kirjutada, et see on pensionikindlustus,» selgitas ta.

Riik on vabatahtliku pensionikindlustusena seltsi või fondi tehtavad sissemaksed 15% ulatuses inimese maksustatavast tulust tulumaksust vabastanud. Kohesed väljamaksed pärast pensionile jäämist maksustatakse 10protsendise tulumaksumääraga. Eluaegsed perioodilised väljamaksed on maksuvabad.

Hetkel kuum