16. juuni 1998 kell 22:00

Nordika vahetas tagatisaktsiaid

Märtsis võttis Nordika Kinnisvara Hüvitusfondilt 35 miljonit krooni laenu osalemaks Maapanga emissioonis. Laenu tagatiseks anti ASile Marlekor kuuluva endise Tallinna vineeri- ja mööblikombinaadi territooriumil olevad kaks hoonet ja Nordika Kindlustuse suuromanikule Peter Sedinile kuuluvad Nordika aktsiad. Tagatiste kokkuleppeline väärtus oli 45,5 miljonit krooni.

ASi Nordika Elukindlustus juhatuse esimees Jaanus Reisner ütles esmaspäeval, et Peter Sedini Nordika aktsiad on praeguseks pandi alt va-bastatud. Pandiese on asendatud kolmandiku mööblikombinaadi vara rentiva ASi TVMK aktsiatega nominaalväärtuses 17,5 mln krooni, teatas ta.

«TVMK aktsiaid ei olnud tehniliselt võimalik nii kiiresti vormistada,» põhjendas Reisner pandieseme vahetust. «See oli seotud äriregistriga,» lisas ta.

Reisner ei nõustunud väitega, et tagatise vahetamine oli Hüvitusfondi soov. «Pigem oli see meie soov, sest me hindame Nordika Kindlustuse aktsiate väärtust kõrgemaks kui TVMK oma,» lausus ta.

Hüvitusfondi juhatuse liige Allan Sombri kinnitas samuti, et TVMK aktsiate tagatis oli Nordika Kinnisvaral plaanis juba laenu taotlemise ajal.

Sombri lausus, et Nordika Kinnisvara äsjane ettepanek ei tulenenud Nordika Kindlustuse võimalikest makseraskustest ega Maapangas kinni olevast 35 mln kroonist.

Nordika Kindlustuse suuromanik Peter Sedin ütles, et kuna Nordika 35 mln krooni pole veel Maapanga aktsiakapitali arvatud, on selle summa näol tegemist tavalise deposiidiga. «Kui meil ei õnnestu saada 35 mln krooni kätte esmajärjekorras, on halvema lahenduse juures Nordikal õigus see summa teiste hoiustajatega võrdsetel alustel kätte saada,» leidis Sedin.

«Kui raha kättesaamisega tekib probleeme, tuleb Hüvitusfondiga täiendavalt kokku leppida laenutähtaja pikendamises,» sõnas Sedin.

«Nordika Grupi ajaloos pole veel kordagi võlgu tagastamata jäetud ja seda ei juhtu ka tulevikus,» kinnitas Sedin.

Laenu Hüvitusfondile tagastamise tähtaeg on 31. märts 1999. Nordika Kinnisvara võetud laenu intress on Saksa marga 3 kuu libor pluss 12,05%, praegu 15,63%.

Maapangas külmutatud 35 miljoni krooni kõrval kannab Nordika Kindlustus kahju ka eelmise aasta lõpus tehtud 11,7 mln krooni suurusest investeeringust Maapanga aktsiatesse.

Jaanus Reisner on öelnud, et tookordne investeering tehti kindlustusseltsi omavahenditest ja see ei ohusta Nordika Kindlustuse käekäiku ega tema klientide huve. «Tollase informatsiooni kohaselt oli see otsus õige,» kinnitas Reisner.

Reisneri väitel kannataks Nordika Kindlustuse 60 mln kroonine aktsiakapital välja nii 35 mln krooni kui 11,7 mln krooni kaotuse. Kindlustusseaduse järgi peab kindlustusseltsi aktsiakapital olema vähemalt 10 mln krooni.

Hetkel kuum