Turvalised valed

19. juuni 1998, 00:00

Märtsi keskpaigas sai EVK Grupi võiduga lõpplahenduse Valvekoon-dise erastamislahing. Et selle koosseisus oli müüki pandud hulk valvekeskusi, võis tehingu järel oodata selginemist ka kohalikel turvaturgudel. Viljandis on aga olukord viimasel ajal ainult segasemaks läinud ning vaevalt mujalgi lugu parem on.

Enne rivaalitsesid Viljandis ESC osakond ja kohalik valvekeskus, püüdes vastastikku väikestviisi luisates teineteiselt kliente üle lüüa. Nüüd on turvateenust soovivad viljandlased kistud suurte turvafirmade omavahelisse turujagamisse. Vanade olijate väikesed nõksud on asendunud kaugelt tulijate suurte valedega.

Märtsi keskpaigas kinnitas ASi Akropol A turundusdirektor Viljandi maakonnalehele Sakala, et EVK Grupp ei ostnud valvekoondist ja valvekeskusi selleks, et neid müüa.

Maakonnalinnades oma tugevate turvafirmade loomiseks plaaniti tema sõnul koguni konkurente üles ostma hakata. Paraku selgus õige pea, et sellise jutuga määriti ainult klientidele mett moka peale. Tegelikult pühkis EVK Grupp Viljandi tolmu õige pea jalgadelt, jättes arenemise, tugevnemise ja investeerimise kohta käivat muinaslugu uskuma jäänud mulgid pika ninaga.

Nüüd räägib juttu ? la «oleme tulnud, et jääda» EVK Grupilt Viljandi ning Saaremaa valvekeskuse ostnud ESS. On muidugi igaühe otsustada, kas järjekordset lubajat uskuda või mitte. Ma ei imestaks, kui paari kuu möödudes ka ESS käega lööb ja Viljandist kaob, sest tulu võib osutuda loodetust väiksemaks. Mis siis enam sellest, et klientidele on sai mõni aeg tagasi lubadusi antud. Tõsi, ESSi puhul sunnib ehk oma sõnu rohkem läbi kaaluma nende börsiettevõtte staatus. Kavatsus suunata põhitegevus Läti ja Leedu turvaturult tagasi Eestisse, eesmärgiga katta oma teenustevõrguga kogu Eesti territoorium mõjutab otseselt investorite tegutsemist.

Just seepärast oleksin oodanud ESSilt nii kaaluka uudise kiiremat väljaütlemist. Napp teade Saaremaa ja Viljandi valvekeskuse omandamisest jõudis börsile alles nädalaid hiljem. Oli see pelk näpukas või hoiti uudist meelega kinni, võib igaüks ise oletada.

Arusaamatu on ka hämamine firma majandustegevuse ümber. Nädalapäevad tagasi kinnitasid ESSi esindajad Viljandis olles, et sealse valvekeskuse kuukäive on umbes 400 000 krooni, aastas järelikult 4,8 miljonit. Börsile teatas ESS millegipärast, et Viljandi valvekeskuse käive on ca 1% ASi ESS kogukäibest. Eelmise majandusaasta tulemust või tänavust prognoosi arvestades 1,8--2,5 miljonit krooni ehk umbes kaks korda vähem.

Paralleeli tõmmates saan võimaliku kliendina aru niiviisi, et ESSiga lepingut tehes tuleb olla valmis üllatusteks. Kui häire korral lubatakse saata minu vara kaitsma kaks turvameest viie minuti jooksul, siis tegelikult võib tulla ka vaid üks turvamees ning temagi alles kümne minuti pärast.

Kas ESS soovis lahkuminevaid numbreid välja käies ilustada oma positsiooni Viljandi turvaturul? Või vastupidi: hoopis rahustada aktsionäre, andes mõista, et Viljandisse minnes riskib firma vaid tühise protsendiga oma majandustegevuses? Nii suur erinevus ei saa olla juhuslik, vaid tegemist on teadliku valeandmete avaldamisega. Omanikud võiksid 22. juunil peetaval ESSi aktsionäride üldkoosolekul tegevjuhtkonnalt küsida, kuidas selline asi firma mainele mõjub.

Turvateenuseid pakkuvad firmad, nagu pangadki, müüvad usaldust. Nii ühtede kui teiste kätte usaldab klient oma vara, lootes selle tervikuna tagasi saada. Vastutasuks ootab ta aga seda, et teda usaldataks, mitte ei pakutaks talle katteta lubadusi ja valesid arve.


Peep Talimaa on ajalehe Sakala tegevtoimetaja ja Äripäeva kolumnist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing