18. juuni 1998 kell 22:00

Venemaa otsib koostööd Eesti maksuametiga

Mai lõpus kohtusid Kaliningradis Venemaa maksupolitsei ja Balti riikide maksuametnikud. Maksuameti järelevalveosakonna juhataja Enriko Aava sõnul oli kohtumise idee arendada riikide vahel koostööd organiseeritud kuritegevuse ja maksupettuste vastu.

«See on kasulik ka Eestile, sest väga paljudel juhtudel on meie kuritegelikul maailmal seos Venemaaga,» sõnas Aav.

Venemaal on Aava kinnitusel praegu aktuaalsed käibemaksupettused. «Nad toonitasid pidevalt, et väga palju toimub just Balti riikidesse fiktiivset eksporti,» lisas ta.

Seni on koostöö Venemaaga Eesti maksuametil peaaegu olematu, tunnistas Aav. Maksuamet on saanud oma päringutele vastuseid ainult üksikutel juhtudel, näiteks käibemaksupettuste kohta, lausus ta.

«Sageli ei saa niisugust informatsiooni juriidiliselt õigeks pidada, sest see on tulnud mitteametlike kontaktide kaudu,» lisas Eesti maksuameti maksude osakonna juhataja Aule Kindsigo.

Kuni lepped eri riikide ametkondade vahel puuduvad, ei saa Kindsigo sõnul küsida andmeid ka Venemaal tulu saanud Eestis elavate isikute kohta.

Enriko Aava sõnul ei saa koostöölepingu sõlmimisest Venemaa maksuametiga enne rääkida, kui on sõlmitud topeltmaksustamise vältimise leping riikide vahel.

«Venemaa maksupolitsei ütles, et nad hakkavad omalt poolt taotlema, et seda protsessi kiirendataks,» ütles Aav.

Hetkel kuum