Kriis sunnib koostööle

26. juuni 1998, 00:00

Maailma ajakirjanduses on nimetatud seda Bill Clintoni külaskäiku tema seni tähtsaimaks välisvisiidiks. On avaldanud arvamust, et edaspidi võib USA ja Jaapani traditsiooniline partnerlus muutuda kolmepoolseks koostööks, sealhulgas ka sõjalises valdkonnas. Selle teostumise teel on põhiliseks takistuseks Taiwani küsimus. Peking soovib kindlasti USA-lt relvaekspordi vähendamist Taiwanile ja soostumist selle taasühendamisega Hongkongi eeskujul.

Hiinal on tekkinud raskusi oma majanduskasvu hoidmisega. Selle aasta majanduskasvuks on kavandatud 8%, kuid ilmselt tuleb see 6%. See tähendaks töötute arvu suurenemist, sest analüütikute väitel vajab Hiina vähemalt seitsmeprotsendilist majanduskasvu, et tagada töö ebarentaablitest riigiettevõtetest koondatavatele ja uutele tööturule tulijatele.

Seetõttu vajab Hiina jätkuvalt USA investeeringuid, oskusteavet ja moodsat tehnoloogiat. Arvatakse, et Clinton teeb ettepaneku tühistada viimased Hiina-vastased sanktsioonid, mis kehtivad 1989. a Taevase Rahu väljaku tapatööst peale. Selline USA presidendi ?est oleks omamoodi tunnustuseks Pekingile viimase aja koostööalti poliitika eest, kui mainida ühistegutsemist Lõuna-Aasia tuumarelvakriisi ärahoidmisel või Hiina jõupingutusi Aasia majandusolukorra stabiliseerimisel eelkõige oma valuuta devalveerimisest hoidumisega.

Hiina president Jiang Zemin taotleb Bill Clintonilt kindlasti toetust Hiina pääsemisele maailma kaubandusorganisatsiooni (WTO) liikmeks. Ilmselt nõuab USA vastutasuks oma kaupadele vabamat pääsu Hiina turule, mida Hiina on seni pareerinud väitega, et turu avamine destabiliseeriks tema majandusreforme ja kärbiks majanduskasvu. Samuti nõuab USA Hiinalt kaubandusbilansi ülejäägi vähendamist, mis tänavu küünib 68 miljardi dollarini. DI-FT-ÄP

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing