Lühiuudised

01. juuli 1998, 00:00

Itaalia ärimees Ernesto Preatoni loodab koos oma Itaalia partneritega asutada Eestis uue panga, et selle kaudu vahendada kinnisvaralaene.

Preatoni finantsnõunik Ilona Saari ütles, et projekt on algusjärgus ning uue panga asutamine sel sügisel on kavas ühe võimaliku variandina.

Saari ütles, et uue panga asutamisel võidakse kaasata mõni Lääne-Euroopa pank või Eesti investoreid.

Osaliselt Preatonile kuuluva kinnisvarafirma Pro Kapital kliendid saavad loodavast pangast plaani kohaselt eluasemelaenu ligikaudu 10-protsendilise intressiga, selgitas Saari.

Ernesto Preatoni teatas eelmisel nädalal eellepingu katkestamisest Krediidipangaga, mille järgi oleks pank põhiosas läinud tema kontrolli alla. BNS

Hansapank ja Hoiupank tühistavad alates augustist seoses ühinemisega vastastikku kaardiomanikelt ristkasutustasu võtmise sularahaautomaatide kasutamisel.

Pankade kaardikeskuse nõukogu esimees Kalle Vaalma ütles, et alates 1. augustist tõstab Hansapank ristkasutustasu teiste pankade sularahaautomaatide kasutamise eest üheksale kroonile. Praegu on see tasu viis kuni kuus krooni.

Vaalma ütles, et Hansapangal on piisavalt sularahaautomaate ja seega ei pea Hansapanga klient teise panga automaate tingimata kasutama.

Ühispanga avalike suhete osakonna asejuhataja Andres Aarma ütles, et Ühispank määras juba kaartide ristkasutusega liitumisel tehingu hinnaks üheksa krooni ning hinda ei muuda. BNS

Arvutifirma Pennu sai esimesena Balti riikides õiguse kasutada toodetud arvutitel CE märki, mis näitab täielikku vastavust Euroopa Liidus (EL) kehtestatud nõuetele tervise ja ohutuse osas.

Pennu ekspordijuhi Meelis Kikajoone sõnul väldib CE märk probleeme, mis võivad tekkida 1. juulist, kui Euroopa Liidu poolt toodetele kehtestatud standardeid kavatsevad eksportijate osas järgima hakata ka Läti ning Leedu.

Senimaani on PCT Group ka Baltimaade ainuke arvutitootja, mille arvutite tootmine ja müük vastab rahvusvaheliselt tunnustatud ISO 9002 kvaliteedisüsteemi nõuetele. Baltimaade suurim arvutitootja Microlink valmistub CE märgi saamiseks. BNS

Seni mõnda aega turupuuduse tõttu seisnud Moe piiritusetehas taastab sel nädalal oma toodangu tarne põhilisse ekspordiriiki Kasahstani, kust ta kevadel salapiirituse leviku tõttu välja tõrjuti.

ASi Moe Piiritusetehas juhatuse esimees Enno Harmipaik ütles, et juba täna üritab piiritusetehas maksta Venemaa tollile nn garantiideposiidi.

Ühe piiritusetsisterni eest tuleb Vene tollile maksta deposiiti vähemalt 8 mln krooni. Moe piiritusetehas saadab kuu jooksul Kasahstani keskmiselt neli tsisterni, rääkis Harmipaik.

Moe piiritusetehase eksport Kasahstani katkes vahepeal, sest Eesti piiritus ei olnud võimeline konkureerima kevadel Kasahstani turu üle ujutanud Ukraina ja USA päritolu salapiiritusega, selgitas Harmipaik. ÄP

Täna avab AS Baltifalt Harjumaal Rae vallas ametlikult asfaltbetoonsegude tehase, mis on tegutsenud 1997. aasta märtsist.

ASi Baltifalt arendusdirektori Georg Lu?kovi sõnul on tänapäevase tehase rajamisse investeeritud veidi üle 10 miljoni krooni, millele lähema aasta jooksul lisandub veel umbes 1--1,5 miljoni krooni ulatuses investeeringuid.

Tallinna ja Harjumaa turg on jagunenud kolme statsionaarse tehase vahel. Neist suurim kuulub ASile Tasfil, väikseima toodangumahuga on AS Harbetile kuuluv tehas.

ASi Tasfil tootmisdirektor Jaak Parve prognoosis statsionaarse tehase toodangumahuks 1998. aastal 80 000 tonni ning ASi Harbet toodangumahuks 30 000 tonni asfaltbetoonsegusid.

Mõlemad ettevõtted kuuluvad Rootsi teedeehitusfirmale NCC ja Lemminkäinen OY-le. Nii Tasfil kui Harbet omavad ka paigaldatavat tehast, mis võimaldab asfalteerimistööde teostamist üle Eesti. Parve sõnul on AS Baltifalt neile tugev konkurent. ÄP

Eelmisel reedel ostis meditsiinitehnika müüja AS Semetron kõik ravimite hulgimüügiga tegeleva ASi Medipharm aktsiatest.

Eesti-Saksa ühisfirma Semetron juhatuse esimehe Alvar Kauri sõnul toimus Medipharmi ost suunatud aktsiaemissiooni teel, mille tulemusel Medipharmi senised aktsionärid muutusid Semetroni aktsionärideks ja Medipharm Semetroni tütarfirmaks.

Emissiooni tulemusena suurenes Semetroni aktsiakapital 5,5 miljoni kroonini.

Eesti ravimiturust umbes 3 protsenti hõlmava Medipharmi eelmise aasta käive oli 15 miljonit krooni, järgmise aasta lõpuks loodetakse seda suurendada 30 miljoni kroonini.

Medipharm vahendab Eestis muu hulgas firmade Boede Chemie ja Hexal tooteid. ÄP

Tallinn on välismaalaste jaoks maailmamastaabis üks vähemkulukaid kohti elamiseks, ilmnes Genfi konsultatsioonigrupi Corporate Resources Group uuringutest.

Tallinn jäi uuritud 172 linna hulgas 109. kohale, pälvides 73 indeksipunkti, kuid edestas samas mitut Ida- ja Kesk-Euroopa pealinna.

Läti pealinn Riia on Genfi analüütikute hinnangul Tallinnast palju kallim elukoht, võttes tabelis 88 punktiga 45. koha.

Maailma kalleim linn on Hongkong, mis tõukas sellelt kohalt mulluse liidri Tokio, kus elu on jeeni languse tõttu odavamaks läinud.

Elukalliduse tabelist ilmneb, et Hiina on kujunemas üheks maailma kõrgeima elukallidusega kohaks. Maailma 11 kalleima linna hulgas on veel viis suurt Hiina linna.

Endiselt on kallis elu ka suuremates Venemaa linnades. Kui Venemaa linnad välja arvata, on Euroopa kalleim linn London 111 punktiga. BNS

Valitsuse istungil oli eile arutusel Tallinna staatuse eelnõu, mille kohaselt on tulevikus Tallinnas ühendatud volikogu esimehe ja linnapea ametikoht.

Valitsuse pressiesindaja Daniel Vaariku sõnul esitas Tallinna linnavolikogu jaanuaris siseministeeriumile ettepaneku Tallinna staatuse eelnõu vastuvõtmiseks, kuid valitsuse kabinetinõupidamisel eelnõu toetust ei leidnud.

Vaarik lisas, et eelnõus on puudulikult reguleeritud või täiesti reguleerimata mitmed olulised valdkonnad. Samas on vaja sätestada Tallinna erisused tema õiguslikus staatuses. ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing