30. juuni 1998 kell 22:00

Telia erastamine on selgusetu

Kui Sonera erastamises on juba põhimõtteliselt kokku lepitud, siis Telia erastamise kohta ei ole Rootsi sotsiaaldemokraatlik valitsus suutnud ühtki otsust langetada, ehkki Telia tegevdirektor Lars Berg kinnitab, et firma on omalt poolt selleks valmis ja toimib juba praegu kui erafirma.

Berg sõnab, et kui Telia soovib maailmas laieneda, mida ta juba praegu teeb, siis on erastamine selle vältimatu tingimus. Kogu Euroopas on veel ainult Albaania, Norra ja Rootsi telekommunikatsioonifirmad riiklikud, ja ülejäänud kahe erastamist on juba alustatud.

Praegu käib kogu maailmas telekommunikatsiooni operaatorfirmade kibe liitumine. Telia on Bergi sõnul igasugusteks liitumisteks valmis.

Mullu kevadel nurjus Telia ühinemistaotlus Norra Telenoriga, mida Lars Berg pidas tõsiseks tagasilöögiks.

Praegust koostööd Soome Soneraga, mis sügisel börsil noteeritakse, nimetab Berg suurepäraseks, lisaks on nad Sonera peadirektori Pekka Vennamoga parimad sõbrad. Kui Bergilt küsida, kuidas oleks Telia ühinemine Soneraga, nimetab ta seda huvitavaks ideeks, mille üle ei ole seni igatahes läbirääkimisi peetud.

Telia rahvusvaheliseks muutumise strateegias on kolm nurgakivi. Esimene neist on «Põhjala ühine turg» ja selle täiendusena «kauaaegne lähiturg» ehk Läänemeremaad. Selles saja miljoni potentsiaalse kliendiga piirkonnas loodab Telia luua oma põhiklientkonna.

Teiseks nurgakiviks on Unisource'i koostöö, mida Telia teeb koos Hollandi ja ?veitsi telekommunikatsioonifirmaga. Selles koostöös peab Telia põhiliseks suurte kontsernide teenindamist. Ilma Unisource'ita jääksime ilma sellistest klientidest, nagu ABB, Volvo, Ericsson, ütles Lars Berg.

Kolmandaks põhivaldkonnaks on Teliale mobiiltelefonialase oskusteabe müümine firma Telia Overseas kaudu. Nimetatud firma tegutseb väljaspool Euroopat, sealhulgas Filipiinidel, Hongkongis, Indias ja Brasiilias.

Lähiaastatel jätkub Telia laienemine välismaal. Juba viie aasta pärast peaks pool tema käibest tulema välismaalt. KL-ÄP

Hetkel kuum