Salapärane Toomas Tool pole enam suuraktsionär

03. juuli 1998, 00:00

Saarlase Toomas Tooli mobiiltelefon on lakkamatult postkastire?iimil, telefoni omanik ise viibib viimased neli aastat suurema osa ajast Ameerika Ühendriikides.

Tooli lähim äripartner Kaido Ojamets väidab, et ei oska Tooli tegemistest suurt midagi rääkida ja keeldub ajakirjanikuga kohtumast. Ojamets lisab küll samas, et rääkimistõrge on tingitud konfidentsiaalsuskokkuleppest.

Ka Tallinna Pangast, mille esindajana ta uue suurpanga nõukogusse kuulub, ei osata öelda, kust Tooli oleks võimalik kätte saada.

ASis PSS Polümeer, mille põhiomanik on Toomas Tool, vastab sekretärineiu, et siin teda küll nähtud pole.

Ka ei suuda Tooliga kuidagi ühendust saada Saare maakohus, kes on miljonäri määranud talle kuulunud ASi Arco likvideerijaks. Maakohus üritas Tooli jälgi leida üleriigilise aadressbüroo abil, kuid ka seal polnud temast märkigi.

Aprilli lõpus nähti teda siiski Kuressaares, külaskäik lõppes aga skandaaliga. Nimelt oli ta käinud oma naisele Jana Toolile kuuluvas majas, kus kohalik ärimees Heino Tiidus poodi peab, ning nõudnud kaupluse kiiret väljakolimist. Poeomanikud esitasid selle peale politseile avalduse. Politsei mingit kriminaalasja ei algatanud, pidades konflikti tsiviilvaidluseks, mille lahendamine kuulub kohtu pädevusse.

Väidetavalt 1980ndate lõpul Mehukatti siirupi maaletoomisega oma rikkusele aluse pannud Toomas Tooli tuntakse Eestis eelkõige kui Polümeeri erastajat ja Tallinna Panga suuraktsionäri.

Tallinnas Suur-Sõjamäel asuv Polümeer müüdi kolmes osas. 1993. aasta novembris ostis AS PSS Projekt ühe osa Polümeerist 10,9 miljoni krooni eest. Aasta hiljem tasus Tooli kunagise äripartneri Robert Silajevi juhitud AS Neilmei Polümeeri eest 6,5 miljonit krooni ning 1995. aasta veebruaris ostis PSS Polümeerile kuulunud AS Elrantus Polümeeri sportpallitsehhi 20,5 miljoni krooni eest.

Tool oli kuni eelmise aasta börsikriisini üks Tallinna Panga suuromanikke, kelle firmadele kuulus üle 800 000 aktsia ehk ligi kümnendik pangast. Tänaseks on aktsiate arv vähenenud üle kümne korra 60 000 peale ja osalus vahepeal aktsiakapitali suurendanud Tallinna Pangas vähem kui poole protsendini.

Läinud suvel kuulusid Toomas Tooli ettevõtetele ka mõned tuhanded Ühispanga ja Hansapanga aktsiad, kuid praegu on needki maha müüdud.

Toomas Tooli ja Kaido Ojametsa osalus Eesti äriühingutes on peidetud maksuparadiisides registreeritud firmade taha. Neid on teada vähemalt kolm -- Quantrum Marketing Ltd, Euro Securities Ltd ja Legend Invest Group Ltd, kes pole aga kunagi kuulunud pangaaktsionäride hulka.

Tooli ja Ojametsa äri lätted on peidetud Lätimaale, kus registreeritud SIA Alunds on Tallinna Panga suuraktsionäriks olnud ASi S-Polüplatsik ainuomanik.

Nii Eestis kui Lätis on Tool mitme hinnalise kinnisvara omanik. Tallinnas peetakse Toolile kuuluvaks mitut hoonet nii vanalinnas kui Kadriorus. Lätis on ta sealse piimakombinaadi Tukuma Piens nõukogu esimees. Tukumas valmistatakse muu hulgas Eestiski tuttavaid Alma kohupiimatooteid.

Kui otsustada bilansside põhjal, on Tooli nimega seotud ettevõtted enamikus üliedukad, vähemasti eelmisel aastal. Näiteks AS S-Polüplastik andis poole aastaga ligi 10 miljonit krooni kasumit, lisaks kuulus omakapitali hulka ka 87 miljonit jaotamata kasumit.

Tapeeditehase omanik AS Baltplast andis poole aastaga üle 10 miljoni krooni kasumit. Sama tulusalt tegutses läinud aastal ka AS TS Investeeringud, mis tootis poole aastaga üle 12 miljoni krooni kasumit. ASi Baltfood poole aasta kasum küündis 5 miljoni kroonini.

Teised Tooli nimega seotud äriühingud nii tulusad pole. AS Baltsped jäi möödunud aastal mõnesaja tuhande krooniga kahjumisse, AS PSS Polümeer suutis poole aastaga teenida vaid pool miljonit kasumikrooni.

Võib arvata, et sügisene börsikrahh andis Tooli ettevõtmistele tõsise hoobi, millega on ka seletatav loobumine enamikust Tallinna Panga aktsiatest. Pea kõigi Tooli äriühingute läinud aasta esimese poole bilansid kajastavad rohkesti väärtpabereid -- S-Polüplastikule kuulus möödunud suvel 34,8 miljoni ja Baltplastile 33,8 miljoni krooni eest aktsiaid.

Tool on oma varanduse kohta öelnud, et tal pole suurt midagi, kõik on laenatud. Osaliselt on tal õigus. Nii on ASi Baltplast varale seatud 41 miljoni kroonine kommertspant, millest 7/10 on registreeritud Tallinna Panga ja 3/10 Investeerimispanga kasuks. Toomas Tooli abikaasale Jana Toolile kuuluval ASil Ressaks on pangavõlga üle 20 miljoni krooni.

Enamikus Tooliga seotud firmades kuulub peale tema nõukogu ja juhatuse liikmete hulka kolm meest -- Kaido Ojamets, Sulev Loo ja Ants Susi. Erandi moodustab AS Baltplast, mille nõukogu liikmeks on veel Tallinna Panga eksjuht Rait Lukas.

Avalikkuse eest kiivalt varjuvat Tooli võib kodumaal taas näha 15. juulil, mil peaks esimest korda kokku tulema Ühispanga uus nõukogu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing