5. juuli 1998 kell 22:00

Eesti pankur ehk matrjoska

Hoiupanga rahaturufondi ajutine sulgemine ja fondi vaba raha paigutanud ettevõtjate rahakaotus tõmbasid kriipsu peale investeerimisvõimalusele, mida seni reklaamiti suurematele firmadele kui üht turvalisemat lühiajalist rahapaigutusviisi. Nüüd on seegi müüt purunenud ja võib arvata, et Hoiupanga rahaturufond peab tegevuse lõpetama.

Äripäev arvates on kõige kasulikum enda või firma vaba raha paigutada oma ettevõtte tegevuse laiendamisesse, et rohkem lisaväärtust juurde toota.

Võõrastesse kätesse ehk pankadesse, fondidesse, kindlustusfirmadesse on tänases Eestis väga riskantne raha usaldada.

Usalduse vähenemise on põhjustanud isikliku vastutuse puudumine. Vastutustundetut ümberkäimist klientide rahaga võib ette heita Maapanga, Hoiupanga ja ka kindlustusseltsi Nordika juhtidele.

Hoiupanga Fondide juhataja Kristjan Hänni põhjendab rahaturufondi raha paigutanud investorite kokku 15--20 miljoni krooni suurust kaotust sellega, et fond usaldas laenu andes liialt Eesti ärieliiti, kes selle börsil maha mängis.

Ettevõtjad, kes omakorda usaldasid Hännit ja Hoiupanka, võivad nüüd ennast lohutada, et nad kannavad solidaarselt umbmäärase ärieliidi aktsiakahjumeid.

Eesti pankurid olid mõni aeg tagasi kõrgelt hinnatud ja kohalik ning välismaine press tõi neid eeskujuks. Praegu sarnaneb meie pangandus aga matrjo?kale. On üks suur ja ilus nukk, mis sisaldab endas palju väiksemaid nukke ehk Daiwa laenu, Maapanka, repotehinguid oma töötajatega, kergekäelist raha laenamist sõpradele. Keegi ei tea, palju neid väikseid nukke on, ja see tekitabki umbusku finantssektori vastu.

Hoiupanga näite varal võib öelda, et ühele rikkumisele järgneb teine ja kolmas. Sellepärast soovitame lugejatel raha paigutamisega kaasnevate riskide maandamiseks koostada nimekiri inimestest, kes on võõra raha ja varaga halvasti ümber käinud ning usaldust kuritarvitanud.

Pakume omapoolse loetelu, mis ei ole kindlasti lõplik ja mida iga lugeja oma kogemustele tuginedes täiendada võib.

Meie nimekiri (tähestiku järjekorras) on järgmine: Ahti Aho, Tiit Arge, Sergei Belokon, Malle Eenmaa, Toomas Hage, Priit Haller, Jonathan Harfield, Joakim Helenius, Kristjan Hänni, Üllar Jaaksoo, Koit Kaaristu, Ain Kelus, Aare Kilp, Priit Kivi, André Küüsvek, Ants Leemets, Agu Lellep, Margus Linnamägi, Andres Lõhmus, Juta Maar, Endel Pilder, Vladimir Petru?enkov, Kalev Raidjõe, Villu Reiljan, Tanel Ross, Arvo Sarapuu, Pjotor Sedin, Olari Taal, Eino Tamm, Kalle Tenno, Marko Tomingas, Erkki Veismann, Marcel Vichman, Heino Viik, Lars-Olof Ödlund ...

Hetkel kuum