Merita lõikab kasu pangakriisist
Neli aastat Eestis olnud Soome pank tahab laiendada haaret

06. juuli 1998, 00:00

Merita panga pearaamatupidaja Kärt Kõrgema sõnul on lisandunud nii firmasid kui ka eraisikuid, kuid kaalukauss kaldub viimaste kasuks.

Praegu on meil erakliente 800 ning ettevõtetest kliente umbes 1000, täpsustas Merita panga Tallinna filiaali juhatuse liige Juhani Seilenthal.

Merita panga Tallinna filiaali direktor Martti Hakavuori nentis, et kliente lisandus neile ka eelmisel sügisel börsikriisi aegu.

Merita panga bilansimaht suurenes juunis 7,3 protsenti ehk 100 miljoni krooni võrra 1,3 mld kroonini. Hoiuste maht suurenes 39,9 miljoni krooni võrra 382,4 miljoni kroonini. Sellest 106 miljonit krooni on hoiustanud eraisikud.

Suhteliselt väikest bilansimahu kasvu kommenteerides ütles Seilenthal, et kuna filiaali põhikliendid on ettevõtted, moodustab hoiuste põhiosa ettevõtete pooleliolevate projektide finantseerimiseks mõeldud raha. Kui projektidesse raha paigutatakse, jäävad ka deposiidid väiksemaks, lisas ta.

Tallinna filiaali kasvamine ja klientide lisandumine sunnib Merita panka laienemisele mõtlema ja aasta lõpul avatakse Viru väljaku serval uus teeninduskontor.

Hakavuori ütles, et Merital on kavas Eestis ka laenutegevust laiendada nii ettevõtetele kui eluasemelaenude vallas eraisikutele.

Alates maist väljastab Merita panga Tallinna filiaal pangakaarte. Hakavuori sõnul on projekt praegu testimisjärgus ja väljastatud vaid paarsada kaarti.

Samas kavatseb pank püsida Eestis endiselt filiaalina ja oma strateegiat seoses klientide juurdetulekuga oluliselt ei muuda, lausus Seilenthal.

Peale Eesti pankade vähenenud usaldatavuse valivad kliendid Merita panga ka seetõttu, et nelja suure panga ühinemisel peab ettevõte valima oma teiseks pangaks mõne uue panga.

Hoiupanga avalike suhete juht Kristi Liiva sõnul ei ole neil täheldatav klientide lahkumine. Viimase kahe kuu jooksul on Hoiupanga arvelduste ja deposiitide maht jäänud püsima samale tasemele.

ASi Baltika juhatuse esimees Meelis Milder ütles, et Baltika konto Merita pangas on avatud juba neli-viis aastat tagasi ja sel aastal võttis Baltika sealt ka laenu, millega Merita pank on õmblusettevõttele muutunud nn teise laenu pangaks. «Ma ei tahaks võrrelda teda Eesti kommertspankadega, et kes on usaldusväärsem. Küll aga pean Meritat piisavalt usaldusväärseks Eesti oludes,» lausus Milder.

Reede ennelõunal uudistas Merita panga filiaali kontorit endine riigikontrolör Hindrek Meri, kes seiras panga reklaamvoldikuid, pistis mõne taskusse ja vestles kümmekond minutit telleriga.

«Tulin lihtsalt huvi pärast, et kuidas siin pangas tingimused oleksid,» rääkis Meri. Seni peamiselt Hansapanga klient olnud Meri lisas, et tõuke selleks andis olukord Eesti panganduses, temalgi jäi Maapanka väike hoius, viiskümmend krooni. Meri sõnas, et tahaks teada, kuidas mujal maailmas pangateenuseid pakutakse.

Samas kontoris viibinud pensionär Tiiu Said-Hod?ajeva on juba aasta tagasi nii enda kui abikaasa sissetulekud laskunud kanda Merita panka. «Tõin raha siia Tallinna Pangast ja ütlesin pärast eelmise aasta valuutakursside langusi ka mehele, et toogu raha siia,» seletas Tiiu Said. Saidid hoiavad raha Saksa markades. «Tänu Meritale tulin äsja Itaalia reisilt,» lisas Said särades.

Merita on Põhjamaade suuremaid finantskontserne ligi 14 000 töötajaga. Merita Pankki Oy tekkis 1995. aastal Suomen Yhdyspankki (SYP) ja Kansallis-Osake-Pankki (KOP) ühinemisel. Merita panga Tallinna kontor avati 1995. aastal ning on esimene ja ainus välismaise panga kontor Eestis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing