Lääne-Soome sarnaneb Lääne-Eestile

10. juuli 1998, 00:00

Lääs on lääs -- Lääne-Eesti ja Lääne-Soome sarnasus on ilmne ühise kuldse rootsi aja tõttu. Soome lääneosa pakub aga perega reisivale autoturistile meeleolukaks puhkuseks mitmekesiseid võimalusi.

Soome vanima linna ja rootsiaegse pealinna Turu toomkirik on üks kaunimaid ja suursugusemaid kirikuid Põhjamaades. Kui Tallinna vanalinnas kohtume keskajaga igal sammul, siis Turus on keskajast maa peale vähe mälestusmärke jäänud. See-eest asub maa all tänapäeva viimase sõna järgi sisustatud arheoloogiamuuseum Aboa Vetus, kus saab ülevaate Turu elust-olust keskajal.

Turu on rikas suviste muusikasündmuste poolest, Turu lähedal asuv päikseline Naantali on aga Haapsalut meenutav puuehitistega kuurortlinn arvukate kunstigaleriide ja mõnusate söögikohtadega. Naantalis asub ka perepuhkuseks loodud Muumimaa.

UNESCO maailmapärandite hulka kuuluv puulinn Rauma on kuulus oma pitsiheegeldamise traditsiooni poolest. Lääne-Soomes kohtab puuarhitektuuri näiteid tõesti igal sammul. Hea ülevaate saab sellest, sõites teekonna Kaskinen--Kristiinankaupunki--Närpiö. Kristiinankaupunkis tasub külastada Lebelli kaupmehemaja, auto- ja meremuuseumi. Närpiö on tuntud traditsioonilise tomatikasvatuspiirkonnana. Juulis peetaval tomatikarnevalil kaetakse seal maailma pikim tomatilaud.

Pikaks suvepäevaks tasub perega sukelduda Muumioru seiklustesse. Muumimaa asub Kilo saarel, kuhu Naantali linnast viib pikk puusild.
Naantali vanalinnas on maailma suurima muumivalikuga pood, samuti üllatuste maja, kus võib näha väikse My leiutisi.
Muumimaa ühe päeva pilet maksab täiskasvanule 80 marka (ca 210 krooni), 3--14aastastele lastele 60 marka (ca 155 krooni).

Juuli keskel Poris toimuvast muusikasündmusest on välja kasvanud üks Euroopa arvestatavamaid d?ässipidustusi. Kuigi festivali nimi on traditsiooniliselt Pori Jazz, kuuleb siin palju muudki kui vaid d?ässi. Festivali kuumimad nimed esindavad sageli sootuks rockmuusikat. Kontserdipaiku jagub festivali ajaks kogu linna, suured vabaõhukontserdid toimuvad Kirjurinluoto pargis. Jõe kaldal asub d?ässitänav kontserdilavade, söögipaikade ja tänavakauplustega.
Kirjurinluotos esinevad 16.--19. juunini sellised kuulsused nagu Donovan, Tony Bennett, Taj Mahal, B. B. King, Phil Collins, Chick Corea ja ooperidiiva Barbara Hendricks. Päevapilet ühele sellisele kontserdile maksab 220 marka (ca 570 krooni). Iga päev toimub arvukalt ka tasuta kontserte.

Pakutud automarsruutidel Lääne-Soomes võib leida igas hinnaklassis majutuskohti.
Kristiinankaupunki
Bed & breakfast-tüüpi Skvallerspegeln on 1819. aastast pärinevas ampiirstiilis puumajas asuv majutuskoht. Toad on stiilse isikupärase sisustusega. Üks öö maksab täiskasvanule 150 marka (ca 400 krooni), lapsele 75 marka (ca 200 krooni).
Naantali kämping
Asub Naantali keskusest 400 m kaugusel, on üks Soome kõrgetasemelisim aasta ringi töötav kämping otse mere ääres. Naantali kämping sobib tugipunktiks, kui on plaan lastega Muumimaailma seiklustele pühenduda. Seal võib üürida sobiva puhkemajakese või osta vaid telkimiskoha. Laagrimaks on 75--85 marka (200--220 krooni) öö, puhkemajake 140--590 marka (365--1535 krooni).
Pori
Pori Jazzi ajal pakub linn mitut alternatiivmajutuse võimalust tavapärasele hotellimajutusele lisaks.
Väga populaarne on kodumajutus. Ühekohalise toa hind on 175 marka (455 krooni) öö, lisaks 50margane broneerimistasu. Broneeritakse kaheks ning enamaks ööpäevaks. Soodsaks ööbimisvõimaluseks kesklinnas on koolimajutus. Madrats, tekk ja paberlinad maksavad 85 marka (220 krooni) öö.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 18:45

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing