12. juuli 1998 kell 22:00

Rita Ilissoni mitu ametit

Eraettevõtete raamatupidajad on mitu aastat kurtnud, et raamatupidamistoimkonnaga on raske kontakti saada, sest Rita Ilissoni telefoni teel kätte ei saa ja kirjadele ei vastata. Toimkond korraldab seminare vaid riigi- ja omavalitsusasutuste raamatupidajatele. Erafirmad seminaridel osaleda ei saa.

Rita Ilisson ei pea erafirma omamist riigitöö kõrval ebaeetiliseks. Ta kinnitas, et osa OÜ Nõu seminare puudutab raamatupidamist, kuid neil käsitletakse ka näiteks finantsjuhtimist, millel ei ole raamatupidamistoimkonna tööga midagi pistmist.

Rahandusministeeriumi juriidilise osakonna juhataja Alar Urm sõnas, et ta on olnud raamatupidamistoimkonna liige paar kuud ja ta pole seni Rita Ilissoni erafirmast midagi kuulnud. «Minu isiklik hinnang on, et seda ei sobi teha,» lausus Urm. «See teeks sama välja, kui maksuameti peadirektor asutab maksukonsultatsioonifirma.»

Mitu aastat tagasi Rootsist Eestisse raamatupidamist reformima tulnud Rita Ilissoni erafirma Nõu tegutseb alates 1992. aastast. Kuu aega tagasi kanti äriregistrisse Ilissonile kuuluv OÜ Nõu, mille osakapital on 94 000 krooni. Eraettevõte on registreeritud Tallinnas Õismäe kortermaja aadressil.

Ilissoni väitel töötavad ka teised raamatupidamistoimkonna liikmed põhitöökohaga mitmsugustes firmades, mille valguses ei pea ta valeks omada ise erafirmat.

Raamatupidamistoimkonna liikmed saavad riigieelarvest lepingulist tasu 800 krooni kuus, mõnel aastal pole nad üldse tasu saanud. Rita Ilisson saab seevastu toimkonna esimehena rahandusministeeriumi osakonnajuhataja kuupalka.

Ühe suure Eesti tööstusettevõtte finantsjuht avaldas reedel imestust, miks kutsub raamatupidamistoimkond ettevõtjaid septembris kahepäevasele seminarile heast raamatupidamistavast, mille eest tuleb tasuda 7000 krooni. See on tunduvalt kõrgem hind, kui küsivad teised konsultatsioonifirmad, väitis anonüümseks jääda soovinud finantsjuht. Tema hinnangul ei tohiks riigiasutus kommertsüritusi korraldada.

Rita Ilisson selgitas, et raamatupidamistoimkonna põhikirjaga on seminaride korraldamine lubatud, kuid tasu kohta pole seal midagi öeldud. Varem pole toimkond tasulisi seminare korraldanud, kuid sellel korral on see Ilissoni sõnul hädavajalik.

«Ma pean lektorite kulud kinni maksma, nad sõidavad kohale üle maailma ja elavad siin hotellis,» põhjendas Ilisson. Selleks, et raamatupidamisseminari kulusid tasa teenida, loodab Ilisson kohale meelitada 300 osavõtjat. Kutse seminarile lubab osavõtjatele ka banketti ja kultuuriüritust Tallinna raekojas.

Hetkel kuum