Pildist ja arvutisse skaneerimisest

15. juuli 1998, 00:00

Vaata kuhu tahad, piltide arvutisse skannimisega tundub meil siin Eestis midagi mäda olevat. Ma ei mõtle neid oran?e udukogusid, mida www-lehtedel näha on -- seal on igaüks ise oma ilu tegija ja mõningased äpardumised andestatavad. Värvilise reklaamiga on ka enam-vähem OK, sest trükikojad on jõudnud tasemele, kus suudetakse enam-vähem igast, seebist saia teha. Tõeline katastroof on ajalehed ja nendes olevad reklaamid, mis rabavad nagu välk selgest taevast..

Kui mõni hea erand välja arvata (nt Eesti Päevaleht on üsna OK tänu oma reprole), siis tundub, et toimetuse-osa pildid skaneerib sisse, kes parasjagu skanneri juurde juhtub, ja teeb seda veendumusega, et välismaine tehnika peab ju iseenesest hea tulemuse andma.

Iga töö nõuab õppinud tegijat ja häid riistu, emmast-kummast üksinda ei piisa. Seda reeglit eirates on tulemuseks pildid, kus näiteks mustas ülikonnas mees on nagu papist välja lõigatud siluett -- tõsi küll, üsna udune -- mille peal on äratuntavad vaid levinuimad avaliku elu tegelased ja suuremad koduloomad.

Veidi teine lugu on reklaamidega. Nimelt ei taipa enamik reklaamitegijatest seda, et ajalehepaber ja ajalehetrükk erinevad kõvasti klantspaberireklaamist.

Kodune ülesanne lugejale: võta tükk klantspaberit ja tükike kempsupaberit ning tilguta mõlemale veidi ket?upit (või sinist vedelikku). Kõigi eelduste kohaselt läheb kempsupaberi peale tilgutatud ket?up ettearvamatul viisil laiali ja klantspaberile tekib kena ümar loik. Ajalehepaber on omadustelt nende kahe vahepeal, aga igal juhul piisavalt imav selleks, et muuta tema peale trükkimine omaette teadusharuks. Pildid skannitakse arvutisse reeglina reprokojas kalli skanneri peal, mis oskab teha pilti mitmeks otstarbeks, ja kui skannija ei tea pildi kasutuskohta (või kuidas sellisel puhul skannida), siis on tulemuseks olevat pilti raske, et mitte öelda võimatu, lehepaberile kvaliteetselt trükkida.

Moraal -- hakates tegelema arvutigraafikaga (nt ostes mõne tänase tabeli graafikajaamadest), pea meeles, et: pildid skannitakse heas reprokojas, soovitatavalt sellises, kus õpipoisse masina ligi ei lasta; skannijale antakse alati teada, milleks ja kui suurelt pilti vaja on; arvutigraafikaga tegeledes võtad sa osa tööprotsessi vastutusest enda peale -- ära arva, et kõik, mis viltu läheb, on kindlasti kellegi teise süü.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing