16. juuli 1998 kell 22:00

Lillede eluea pikendamine on lihtne

Kuumal suveajal on väga oluline teada, kuidas lillede eest hoolitseda, et need näiteks enne kinkimishetke longu ei vajuks.

- Juba lilli ostes tuleks müüjalt paluda, et lilledele pandaks niiskust. See tähendab, et lillevarre otsad mähitakse ca- 15 cm kõrguselt pehmesse paberisse ja pannakse kilekotti, kuhu lisatakse vett.

Kotike seotakse ümber lillevarte kinni. Selliselt pakitud lilli tuleb hoida ainult püstises asendis, et vesi välja ei voolaks. Talvel tuleks paluda, et lilled pakitaks soojapidavasse paberisse.

- Kui te olete lilledega pärale jõudnud, tuleb pakend ettevaatlikult avada (talvel oodake 15 min, et lilled jõuaksid pakendis aklimatiseeruda) ja lilledele (kimbule) sobiv vaas leida. Vaas peab olema korralikult puhtaks pestud.

- Õige veetemperatuuri valik on väga oluline. Puitunud varrega lilledele, nagu roos, krüsanteem, liilia või sirel, tuleks panna hästi sooja vett (40--50 °C). Sama kehtib selliste kimpude puhul, kus domineerivad puitunud varrega materjalid. Vastasel juhul vee ringlus lillevarres aeglustub ja lill närtsib kiiremini.

Pehmete ehk rohtsete vartega lilledele, nagu tulp, nartsiss või ratsuritäht, tuleb panna jahedat (ca 15 °C) vett. Muidu pehmevarrelised lilled joovad liialt aplalt ja vajuvad longu.

- Lille eluiga sõltub ka vee hulgast vaasis. Pehmevarrelistele tuleb panna vett ca- 5 cm, et varred ei mädaneks. Puitunud varrega lilledele tuleb vett panna vaasi ääreni. Kimpude puhul peab jälgima, et vesi ulatuks sidumiskohani, sest kimbus on tihti erineva pikkusega lilli.

- Vahetult enne lillede vette asetamist tuleb teha mõned olulised toimingud. Lillevarred, mis ulatuvad vette, peab puhastama lehtedest, okastest jms.

Samuti tuleb lõigata lilledele uus imupind: terava noaga pikk viltune lõige puitunudvarrelistele ja risti lõige pehmevarrelistele lilledele.

On oluline teada, et lilli ei tohi närida, tampida, kääride ja tangidega lõigata ega koorida.

- Lilledele tuleb leida õige asukoht. Üldjuhul armastavad lilled jahedamat ja hästi õhutatud kohta. Otsene päikesepaiste ja puuviljade lähedus lühendavad lillede eluiga.

- Kui lilled on vaasis, tuleb nende eest endiselt hoolt kanda. Vett peab vahetama vähemalt iga kahe päeva tagant. Veevahetusel tuleb lõigata ka uus imupind, mis on vaid mõni millimeeter varre otsast.

- Viimasel ajal on järjest enam hakatud kinkima ka seadeid. Seade on kompositsioon, mis on tehtud anumasse. Et seade püsiks värske, tuleb seda kasta.

- Arusaam, et erinevaid lilli ei tohi kokku panna, on vanamoodne.

Hetkel kuum