Mobiiltelefoni akudel erinev mahutavus

17. juuli 1998, 00:00

Mobiiltelefoni aku tööiga on tavaliselt 1--1,5 aastat, kuid selle kasutusaja määrab tegelikult laadimistsüklite arv. Mobiilidel kasutatakse peamiselt kolme tüüpi akusid: nikkel-kaadmium-, nikkel-metallhüdriid- ja liitium-ioonakud.

Ni-Cd-akusid iseloomustab nende suhteline odavus. Seda tüüpi akud on töökindlad ka madalate temperatuuride juures. Korraliku kasutamise puhul võib nende laadimistsüklite arv ulatuda üle tuhande.

Nikkel-kaadmiumakude miinuseks on nn mäluefekt. Kui sellist akut ei laeta korrapäraselt tühjaks, siis ta n-ö unustab oma õige mahutavuse ja see väheneb tunduvalt. Ni-Cd-akude pika eluea säilitamiseks tuleb aku vähemalt kaks korda kuus täislaadimise järel täiesti tühjaks laadida. Seda saab teha eriseadmega, uuematel mobiilidel on selleks ka lisafunktsioon. Aitab seegi, kui mobiiltelefoni aku täislaadimise järel alati võimalikult tühjaks rääkida. Nikkel-kaadmiumakud sisaldavad mürgiseid aineid ja on seega keskkonnale ohtlikud. Lihtsalt prügikasti ei tohiks neid visata.

Nikkel-metallhüdriidakud on eelmistega võrreldes kolmandiku võrra energiamahukamad. Neil puudub mäluefekt ja nad ei vaja korrapärast tühjakslaadimist. Ni-MH-akude puuduseks on väiksem laadimis-tühjendamistsüklite arv, mis jääb 400 ja 700 vahele. Ni-MH-akud ei sisalda keskkonnale kahjulikke aineid.

Uut tehnoloogiat kasutavad väga suure energiatihedusega liitium-ioonakud. Li-Ion-akud sisaldavad samade mõõtmete juures kuni kolm korda rohkem energiat kui Ni-Cd-akud.

Miinuseks omakorda kõrge hind ja väiksem laadimistsüklite arv -- 300. Liitiumakud on väga tundlikud laadimisre?iimi ja -seadmete suhtes. Ettenähtud re?iimist kõrvalekaldumine vähendab aku mahutavust. Nokia toodab ka päikeseenergial töötavaid Li-Ion-akusid. Akude laadimisel peaks nende eluea huvides kasutama originaallaadimisseadmeid.

Kõigi akutüüpide juures esineb akude isetühjenemist. Liitium-ioonaku võib täislaetuna seista pea aasta. Nikkel-metallhüdriidaku tühjeneb kuu ajaga pea täielikult, nikkel-kaadmiumaku tühjeneb umbes kümme protsenti kuus.

Uut telefoni või akut ostes tuleb kõigepealt teha pikk laadimistsükkel, kus aku laetakse täis ja seejärel tühjaks. Aku saavutab oma õige mahutavuse alles paari-kolme täis- ja tühjakslaadimise järel.

Aku seisukorrale tuleb suurt tähelepanu pöörata kasutatud taskutelefoni ostmisel. Tihti pannakse mobiil müüki siis, kui selle aku eluiga on ümber saamas. Uus aku läheb maksma 500 krooni ringis. Uue telefoni hinnast moodustab aku maksumus umbes neljandiku.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 18:46
Otsi:

Ava täpsem otsing