16. juuli 1998 kell 22:00

Põhjanaabrid tõstavad aktsiahindu

Täna ootab börs kohalike investorite ostuhuvi

Ühispanga kapitaliturgude spetsialist Aivo Kangus lausus, et aktsiahindade jätkuv tõus Helsingi ja Stockholmi börsil on suurendanud põhjanaabrite huvi madalamal hinnatasemel kaupleva Tallinna börsi vastu. Põhilised rahavood tulevad praegu börsile Soomest ja Rootsist, kinnitas Kangus.

Börsi põhinimekirjas oli eile suurim tõusja Hansapanga aktsia, mis kallines võrreldes kolmapäevaga 17,6 protsenti, 68,5 kroonini. Omanikku vahetas ligi 800 000 Hansapanga aktsiat. Kolme päevaga on pangandussektori liideraktsia tõusnud 52 protsenti.

Eelmisel nädalal Venemaa halbade uudiste mõjul odavnenud Norma aktsia kallines eile kaheksa protsenti, 27 kroonini. Aktsiahind alustas esmaspäeval tõusu 20,5 krooni tasemelt.

Suuremate börsiettevõtete hinda kajastav Äripäeva indeks on nädala algusest tõusnud 22,6 protsenti, 448,79 punktini. Väärtpaberituru kogukäive oli eile 76,5 miljonit krooni, millest 52,4 miljonit langes Hansapanga arvele.

Handelsbanken Aktorise maakler Jelena Normak ütles, et üks suurem Soome investor on tundnud huvi Hansapanga aktsia vastu pärast seda, kui Eesti Pank andis Hansapanga ja Hoiupanga ühinemiseks nõusoleku.

Aivo Kangus sõnas, et investorid spekuleerivad pankade ühinemisele järgnevale laenuraha sissevoolule, mis muudab pangad likviidsemaks.

Tõnu Vanajuur Cresco Väärtpaberite ASist lausus, et praegune aktsiahindade tõus annab tunnistust investorite ebaratsionaalsusest, sest ettevõtete majandusnäitajad pole oluliselt muutunud ja pangad peavad võimalikuks intressitasemete tõusust tingitud laenukahjumite teket.

Aivo Kanguse sõnul on esmatähtis, et Eestisse tuleb laenuraha, hoidmaks ära Poola, T?ehhi ja Ungariga sarnast majanduskriisi, kus börsikriis kandus laenuturu kokkukuivamise tõttu ettevõtlusse.

Välisinvestorid vaatlevad Eesti turgu koos Venemaaga ja seal toimuvad positiivsed sündmused avaldavad oma mõju ka Tallinna börsile, kinnitasid maaklerid. Kui Venemaa riigiduuma kiidab heaks president Boriss Jeltsini ettepanekud majandusolukorra parandamiseks, mõjutab see positiivselt ka Venemaaga tihedalt seotud Norma ja Forekspanga aktsia hinda, lausus Jelena Normak.

Aivo Kanguse sõnul on aktsiahindade tõus ka Venemaal emotsionaalne, sest laenuraha saamine maailmapangast ja teistest rahvusvahelistest finantsorganisatsioonidest ei lahenda maksude alalaekumise probleemi.

Turuosaliste hinnangul jääb väärtpaberiturg edaspidigi väga kõikuvaks, mis mõjutab negatiivselt välismaiste väikeinvestorite arvamust Tallinna börsist. Välismaistele suurinvestoritele väärtpaberispetsialistide sõnul turu volatiilsus nii suurt mõju ei avalda, sest neil on kindel seisukoht, millisel tasemel aktsiaid osta, millisel müüa.

Tänaseks börsipäevaks prognoosib Aivo Kangus kohalike väikeaktsionäride ostuhuvi kasvu. Ta põhjendab, et väikeinvestorid kardavad rongist maha jääda, kui börs jätkab sellist tõusu.

Jelena Normak sõnas, et kasumivõtmisest tingitud mõningane hinnalangus ei jää lähipäevadel börsil kindlasti tulemata ja seetõttu ei näe ta sama kiire hinnatõusu jätkumist.

Kanguse väitel pole siiski lähiajal oodata väga suurt, enam kui 10protsendilist päevast hinnalangust ja börsil kaubeldavate väärtpaberite hinnad peaksid pärast kasumivõtmist stabiliseeruma.

Hetkel kuum