16. juuli 1998 kell 22:00

Side loomine võtab aega kaks minutit

Agressiivsete kampaaniatega tuntud mobiilsideoperaator Ritabell (Q GSM) tõi juuni alguses turule uue teenuse -- mobiiltelefoni ja Q GSMi varasema toote Q kõnekaardi sümbioosi. Mobiilside loomiseks piisab Q poest Philipsi taskutelefoni ja Q kõnekaardi ostmisest ning kaks minutit hiljem võib uue telefoniga juba rääkima hakata.

Vähem kui 2000 krooni maksev pakett sisaldab peale telefoni ka Q kõnekaardi juhendit, SIM-kaarti võrku lülitumiseks ja Q kõnekaarti. Viimaseid on nii 100-, 200- kui 500krooniseid. Miinuseks on kõrge minutihind tippajal.

Teenuse kasutaja ei pea operaatorfirmaga sõlmima liitumislepingut, maksma kuutasu, talle ei saadeta koju arvet. Uus teenus on mõeldud inimestele, kes soovivad kiiret ligipääsu mobiilsidele. Neile on taskutelefon töövahend. Peale Philips Diga on Q-lt edaspidi selles paketis oodata samuti teisi telefone.

Lepinguta mobiilsideteenus ja lepinguta taskutelefon on mujal Euroopas üsna populaarsed. Kuna eelistan lihtsust ja mugavust, siis oli mul hea meel leida need tooted ka Eestist. Lepinguta taskutelefon võimaldas mul ilma liigse ajakulu ja asjaajamiseta lihtsalt ja kiiresti asuda kasutama kohaliku mobiilsideoperaatori teenuseid. Ühendasin oma Q kauplusest ostetud Philips Diga Q GSMi võrku ja laadisin ta kõneajaga mõne minutiga. Philips Diga on tuntud tootja aparaat, mida on mugav ja lihtne kasutada.

Osa kliente tahavad teha kiiresti liitumislepingut, samuti hakata seejärel telefoniga rääkima. Q kõnekaarti ja Philips Digat võiks seega nimetada esmaabi- või kiirpaketiks. Teenus on mõeldud inimestele, kellele ei ole nii oluline, mis firma telefoniga rääkima hakata, neile on telefon töövahend. Osa kliente kasutab küll ainult Nokiat või Ericssoni. Philipsilt saime kõige soodsamad tingimused, selle paketi mobiili hind peaks olema madal. Diga hind on üsna tehasehinna piirimail. Uus teenus on küllalt hästi müünud.

Praktikas ma seda teenust testinud ei ole. Eelnevalt oli info sellise asja kohta muidugi olemas, sest mujal maailmas on kaardi ja telefoniga komplekteeritud mobiilsideteenus ammu kasutusel. Radiolinja uuris eelmisel aastal enese jaoks sama asja. Kuid süsteem on liialt riskantne, meid ei suudetud veenda, et kaardiga ei räägita edasi pärast limiidi lõppemist. Ettemaskuideoloogial põhinevat teenust plaanime ka ise mingil ajal siiski turule tuua. Tulevikus on see perspektiivne teenus, kuid praegu oleks Eestis kasutajaid liiga vähe.

Hetkel kuum