Hansa- ja Hoiupank panid kannatuse proovile

22. juuli 1998, 00:00

Rohkem kui nädal aega on Tallinna börsil kestnud korralik tõus. Aktsiate hinnad on kerkinud umbes 40 protsenti. Vaieldamatu tõususignaali andis turule Hansapanga ja Hoiupanga ühinemine, mis lõpuks ikkagi teoks sai ja mida tagasi pöörata ei ole võimalik. Tekkinud suurkontsern on oma juhtide sõnul lubanud lähtuda kõrgetest eetilistest tõekspidamistest. EBRD ultimatiivses toonis ettekirjutus, mis tuli Hansapangale üllatusena, ei lubanud Hansapanka tööle võtta ühtegi Daiwa-laenuga seotud töötajat.

Kahe panga ühinemine ei läinud valutult ja oli kaugel plaanipärasest sihikindlast tegevusest. Pigem sõltus ühinemise jooksev käik Daiwa-laenuga seotud üksikasjadest ja Hoiupanga aktsia börsihinnast.

Esimese ühinemisavalduse tegid kaks panka 14. jaanuaril ja see oli üldsusele nagu välk selgest taevast. Investorid noteerisid avaldust kaunis kõrgelt, Hansapanga aktsia tõusis. Tollal pakuti ühinemissuhet 63:37 Hansapanga kasuks. Sõna anti ja sõna võeti tagasi

Sisuliselt võtsid pangad ühinemisotsuse tagasi 17. aprillil. Võimalik, et Hoiupank läks tingimuste esitamisega liiale. Järgnes Hansapanga aktsia languse kiirenemine.

29. aprilli, järjekorras teine, ühinemisteade oli pigem Hoiupanga kapitulatsioon enne vältimatut matti. Daiwa ei pikendanud laenu. Ilma ühinemiseta oleks võinud aset leida äärmiselt negatiivne, Maapanga-laadne stsenaarium. Investorid reageerisid seekord loiumalt, kuigi ajutiselt see teade mõju avaldas.

Hoiupanga kahjum, millest hakkas infot laekuma, ja kummagi panga aktsiate vahetussuhe ei olnud omavahel kooskõlas, see oli selgelt Hansapanga kahjuks. Uue, 65:35 suhte väljaütlemine 29. mail viis Hansapanga aktsia järsule langusele. Hoiupanga nõukogu oli ühinemiseks suutnud välja kaubelda küllalt soodsad tingimused, hoolimata panga kehvast seisust ja mainest. Samas ei saanud Hansapank ühinemist taas katki jätta, see oleks prestii?ile mõjunud hävitavalt.

Hansapank sai mõneks ajaks lahti ühest muust probleemist, Ühispangaga suuruse pärast kemplemisest. Kui ei ole tarvis teisejärgulisele nii palju tähelepanu pöörata, saab rohkem põhitegevusele pühenduda. Tõenäoliselt on kahe suure pangandusgrupi vahel praegu vaherahu.

12. juulil kiitsid Hansapanga ja Hoiupanga aktsionärid ühinemise heaks. Odüsseia oli viimaks kindlas sadamas lõppenud, investorite usk millessegi püsivasse oli osaliselt taastunud.

Kokku-lahku manööverdused panid investorite kannatuse rängalt proovile. Börsiindeks Talse langes vahepeal nii longu, et tekkis kahtlus, kas tast elulooma enam ongi. Maad võttis pessimism. 8. juulil sel aastal jõudis indeks oma lokaalse miinimumini -- 110,07 punktini. Edasine langus, näiteks 100 punktini, oleks tähendanud rohkem kui kahe aasta investeerimistöö luhtaminekut. Alustas ju Talse 3. juunil 1996 saja punkti juurest, mida võiks lugeda Talse tinglikuks nominaaliks.

110 punkti tasemel ehk 10 punkti üle nominaali oli indeks viimati ka 20. novembril 1996. Nii palju on siis investeerimisega tööd ja vaeva nähtud, aga tulemust eriti pole. Vahepeal kogunes börsile sissepandud rahast tõepoolest korralik jackpot, aga kõigil oli võimatu oma kasum parimal hetkel, 29. augustil 1997, välja võtta. Sel päeval oli Talse ajalooliselt kõige kõrgemal, 492,97 punkti tasemel. Kuigi jackpot'i oleksid tahtnud kõik saada, poleks see õnnestunud, sest raha poleks lihtsalt jätkunud.

Praegust perioodi võiks lugeda uue jackpot'i kogumise ajaks. Aktsiahindade taastumist eelmise aasta augusti tasemele võib prognoosida ehk nelja-viie aasta pärast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing