23. juuli 1998 kell 22:00

Lühiuudised

Eile pärastlõunal allkirjastasid osapooled lepingu, millega Hansa Capitali tütarfirma Hanza Lizings ostis Läti Zemes panga liisingufirma aktsiad.

Hansa Capitali juhatuse esimees Mart Tooming ütles, et 60 miljoni kroonise bilansimahuga firma aktsiad osteti nominaalhinnaga 500 000 krooni.

Aktsiate müügi eelleping sõlmiti möödunud reedel.

Hansa Capital teenis esimesel poolaastal 101,3 mln krooni puhaskasumit ja ettevõtte bilansimaht oli juuni lõpus 4,93 mld krooni.

Hansa Capitali nõuded klientidele väljaspool Eestit moodustasid poolaasta lõpus 1,476 mld krooni ehk 39,3 protsenti kõikidest nõuetest.

Hansa Capitali selle aasta eelarve kasumiprognoos on 160 mln krooni. ÄP

Väärtpaberiinspektsioon teeb Eesti panga komisjonile ettepaneku võtta Hoiupanga Fondide ASilt tegevuslitsents seoses Hoiupanga Rahaturufondis toimunud rikkumistega.

Väärtpaberiinspektsiooni peadirektor Marek Mägi ütles, et kuna tekitatud kahju on suurem firma omakapitalist, oleks rahatrahvi määramine kahjulik Hoiupanga Fondide hallatavatesse fondidesse investeerinud investoritele.

Mägi möönis, et tõelise karistusmeetmena ei mängi litsentsi äravõtmine olulist rolli, sest tegelikult oleks Hoiupanga Fondid ja Hansa Asset Management nagunii ühinenud. «Pigem on asjal moraalne mõju,» lisas ta.

Mägi sõnul ei ole praegusel juhul tarvis Hoiupanga Fondide hallatavaid Hoiupanga Rahaturufondi ja Hoiupanga Venemaa Investeerimisfondi likvideerida, sest Hansa Asset Management on huvitatud nende ülevõtmisest

Tegevuslitsentsi tühistamine ei tohiks Mägi sõnul fondiosakute omanikele mingeid probleeme tekitada. ÄP

Hansapank otsib juriidilisi võimalusi, et saada tagasi endistele Hoiupanga juhtidele Aare Kilbile ja Priit Hallerile makstud ülikõrged kompensatsioonid, ütles Hansapanga juhatuse esimees Jüri Mõis Eesti Ekspressile.

Mõisa sõnul ei saa Hansapank praeguses majanduslikus seisus sellise lahkumisraha maksmist endale lubada.

«Seis on nigel. Kasumi allikad on kokku kuivamas,» kommenteeris Jüri Mõis.

Hansapanga esindajad on uuesti alustanud läbirääkimisi Hoiupanga Töötajate ASi omaniku Marcel Vichmanniga, et saavutada firmadevahelisele konfliktile kohtuväline lahendus.

Endine Hoiupanga peajurist Marcel Vichmann kinnitas, et kohtuvälise leppe saavutamine on taas päevakorda kerkinud, ehkki Hansa- ja Hoiupank on varem teatanud, et kavatsevad edaspidi HTASiga seotud nn Daiwa probleemile lahenduse leida kohtu abil. BNS

Eile saabus tähtaeg esitada pakkumisi eluasemefondi 10 miljoni krooni suuruse noore pere laenudeks mõeldud ressursi saamiseks eluasemefondilt.

Fond laenab pankadele 10 miljonit krooni noore pere laenudeks määratud raha riigihanke korras.

Eluasemefondi nõunik Mari Vester ütles, et kuna tegemist on väikesummaga, on plaanis riigihanke konkursiga leida kogu summa edasilaenamiseks üks pank.

Eluasemefondi laen on määratud noortele perele intressimääraga kaheksa protsenti ja tähtajaga 20 aastat.

Ressursi saab välja valitud pank kätte hiljemalt 1. oktoobril. BNS

Pettunud investor esitas kolmapäeval Tallinna linnakohtule hagiavalduse, milles nõuab Tallinna farmaatsiatehaselt tagasi ettevõtte valeteadete levitamise tõttu kaotatud raha.

Linnakohus lubas hagi menetlusse võtta neljapäeval või reedel, kirjutas Eesti Päevaleht.

Möödunud aasta kevadel farmaatsiatehase aktsiaid ostnud Andrus Randi esindava õigusbüroo omaniku Illar Hallaste sõnul esitas ta kohtule ka hagi tagamise avalduse, milles Rand nõuab farmaatsiatehase kõigi arveldus- ja deposiitkontode sulgemist ning ettevõtte kinnisvara ja hoonetega tehtavate tehingute keelustamist. BNS

Pankrotistunud Maapanga endine juhatuse esinaine Malle Eenmaa töötab alates kolmapäevast kaitseministeeriumi asekantsleri kohusetäitjana.

«Eenmaa töövaldkonda jääb ministeeriumi eelarveliste ja rahandusstrateegia küsimuste koordineerimine,» ütles kaitseministeeriumi avalike suhete juht Sirje Endre eile.

Kaitseministeeriumi kahele vabale asekantsleri kohale korraldati ka konkurss, kuid Endre sõnul ei leitud sobivaid kandidaate. BNS

Balti riikide maksuametid kavandavad tihedamat koostööd maksukogumise tõhustamiseks kõigis kolmes riigis tegutsevatelt firmadelt, ütles Läti maksuameti peadirektor Andrejs Sonciks.

Kolme Balti riigi maksuametite juhid kohtusid Riias 22. ja 23. juulil.

Eesti maksuameti peadirektor Kalev Järvelill ütles, et Balti riikide maksuametite juhid võivad jõuda sellel nädalal kokkuleppele ühtsete inspektsioonide korraldamise ning informatsioonivahetuse osas. BNS

Hetkel kuum