28. juuli 1998 kell 22:00

Usalduskriis jätkub

Pärast ligi 17protsendilist tõusu 14. juulil, päeval pärast IMFi laenupaketi avalikustamist, on Venemaa juhtivate aktsiate indeks RTS kiiresti langenud, kaotades 20. juulist alates enam kui 25 protsenti oma väärtusest.

Esmaspäeval kukkus indeks 9%, mis on alates juunist suurim langus ühe päeva jooksul. Eile aktsiahinnad tõusid, kui valitsus otsustas ära jätta tänasele kavandatud võlakirjaoksjoni.

Intressid, mida investorid lühiajaliste valitsusvõlakirjade GKOde eest nõuavad, on küll läinud kuu 150%-lt enam kui poole võrra alla tulnud, kuid on taas tõusmas.

«Näib et IMFi laenuprogrammist ei piisanud,» ütles Peter Boone maaklerfirmast Brunswick Warburg. «Turu suhtumine on negatiivne ja keegi ei taha Vene võlakirju muidu osta, kui vaid väga kõrgete intressidega. Need käivad aga rahanappuses valitsusel üle jõu,» ütles ta.

Valitsus kavatseb raha saamiseks üüki panna 5% gaasikontserni Gazprom aktsiatest, mis aga kohalikku turusituatsiooni arvestades võib sisse tuua vaid 500 mln dollarit.

Läinud aasta oktoobris, enne Vene aktsiaturgude kukkumist, hinnati Gazpromi väärtuseks 50 miljardit dollarit. Aluseks olid Gazpromi välismaal noteeritud Ameerika deposiitsertifikaadid (ADR), mille hind on kolm korda kõrgem kui Gazpromi aktsia hind koduturul.

Investeerimispanga MFK Renaissance analüütiku Jim Hendersoni sõnul on aktsiapaki hind koduturul müües vaid 500 mln dollarit võrreldes 1,25 mld dollariga ADRide eest. «Muidugi tahaks riik aktsiapakki müüa ADRide hinnaga, kuid kahtlen, kas ostjad on valmis sellist hinda maksma,» ütles ta.

Analüütikute sõnul on tajutavad taastärganud rubla võimaliku devalveerimise kartused.

Poliitilist ebakindlust lisab kommunistide uus katse algatada president Boriss Jeltsini tagandamine. Eile ähvardasid kaevurid blokeerida Venemaa Trans-Siberi raudtee ning kõik ümbersõiduteed, kui valitsus ei maksa neile kuu lõpuks välja saamata palku.FT-WP-REUTERS-ÄP

Hetkel kuum