16. august 1998 kell 22:00

Kiviter jääb miljonitest ilma

AS Kiviter esitas valitsusele taotluse 63,5 miljoni krooni suuruse riikliku dotatsiooni saamiseks põlevkivitoodete müügile. Taotluse esitamist põhjendab Kiviter jätkuvalt madalate põlevkiviõli maailmaturu hindadega, mis toovad ettevõttele aastas kahju 65 miljonit krooni.

Aare Järvani sõnul on esmane hinnang sellise dotatsiooni andmiseks äärmiselt kahtlev. «Vaevalt leidub mõistlikke põhjendusi riigi poolt ühele ettevõttele sellise summa eraldamiseks,» nentis ta.

Järvan lisas, et selliste taotluste rahuldamisega kaasneb oht, et hiljem hakkab neid teistelt ettevõtetelt massiliselt laekuma. «See aitab kaasa suhtumise tekkimisele, et kui minu ettevõte satub pankrotiohtu, küll siis riik mind välja aitab,» märkis Järvan.

Kiviteri juhataja Priit Piilmanni kinnitusel pole dotatsiooni taotlemine kuidagi seotud pankades laenu saamise või selle tagasimaksmisega. «Pankadega meil probleeme pole,» ütles ta.

Piilmanni väitel on dotatsioon vaid ühekordne pääsetee, tunduvalt suuremad probleemid on madalad hinnad ja üldine tööstuspoliitika. «Meie oleme kõik oma kohustused riigi ees täitnud, riik võiks nüüd samuti vajalikke otsuseid vastu võtta ja töötada välja riikliku tööstuspoliitika,» ütles Piilmann.

Riigikogu rahanduskomisjoni liige Toivo Jürgenson nentis, et kui riik korra juba dotatsioonide ja toetuste maksmise laeka lahti teeb, on seda hiljem võimatu jälle kinni panna. «Dotatsioonide maksmine rikub konkurentsi ja pealegi pole riigil selliste taotluste rahuldamiseks piisavalt raha,» lausus Jürgenson.

Piilmann väitis, et kui Kiviter ka riigipoolset toetust ei saa, töötab firma siiski edasi. Dotatsioon kiirendaks tema sõnul mitmeidki protsesse, nagu näiteks kaevanduste erastamine.

Mullu novembris erastas AS Eriõli Kiviteri 120 miljoni krooni eest, millest poole maksis erastamisväärtpaberites. Erastamisagentuuri ja Eriõli vahel sõlmitud lepinguga on tagatud töö 3000 inimesele ja investeeringud 350 miljoni krooni eest.

Kiviteri aktsiate ostu-müügitehingule andsid pakkumisgarantii Forekspank ja Ühispank. Forekspanga arendusdirektorist Jens Haugist on nüüdseks saanud Kiviteri finantsdirektor.

Põlevkiviõli tootmine moodustab Kiviteri üldrealisatsioonist poole ehk ligi 400 miljonit krooni aastas. Ligi 70 protsenti põlevkiviõlist läheb ekspordiks, kus selle hind on viimase poole aasta jooksul olnud veerandi võrra madalam kolme eelmise aasta keskmisest.

Hetkel kuum