Talinvest otsib tulusaid projekte

17. august 1998, 00:00

ASi Talinvest nõukogu esimees Jaak Roosipuu leiab, et pangaaktsiate müümise-ostmise asemel on märksa tulusamaid investeerimissektoreid, kuhu tasub raha paigutada.

Roosipuu hinnangul on Eesti pangad jõudnud arengutasemeni, kust suurt tõusu pole enam oodata. See on ka põhjendus, miks Talinvest eemaldub kommertspangandusest, eelkõige aga Tallinna Pangast, mille üks põhiaktsionäre Talinvest ja temaga seotud firmad veel mõned aastad tagasi olid.

Talinvest loodi Roosipuu sõnul juba algselt investeerimisfirmana, millest tänaseks on välja kasvanud 400 miljoni kroonise omakapitaliga finantskorporatsioon. Hoolimata Talinvesti endisest ja praegusest suurosalusest toiduainetööstuse ettevõtetes väidab Jaak Roosipuu, et selle tööstusharu struktuuri ülesehitamine pole kunagi Talinvesti ambitsiooniks olnud.

Talinvest otsib Roosipuu sõnul objekte, mida on võimalik investeeringute abil arendada ja kasvatada, et seejärel oma osalus tulusalt maha müüa. Viimane näide on Rakvere lihakombinaat, mille kontrollaktsiad rändasid Talinvesti ja teise suurosaniku ASi Epeksi käest soomlastele.

Kalevi aktsiate müüki Talinvest esialgu pole kavandanud. Roosipuu sõnul kulub seal kogu olemaoleva potentsiaali realiseerimisele veel paar-kolm aastat.

Roosipuu arvates ehitatakse Tallinnas rohkem kui nõudlust on. Seda näitab ka rendihindade langus, millele aitab veelgi kaasa pankade ühinemise tulemusena vabanev büroopind. Sellega põhjendab ta asjaolu, et Talinvest on loobunud Tallinnas oma maja rajamisest.

Tõsi, järgmise aasta alguses peaks Tammsaare tee pikenduse veerel uksed avama Talinvesti rajatav uus kaubamaja, kus on ühtekokku ligi 4000 ruutmeetrit pinda. Talinvest tahab sellest enda kätte jätta poole, et avada seal toidumarket. Ülejäänud pind on plaanis tarbekaubamüüjatele välja rentida.

Samal ajal on Talinvest ostnud Riias kesklinnas endale viiel hektaril laiuva endise eksperimentaalse laevaremonditehase, et sinna ärikeskus rajada. Praegu käib seal tootmise kinnipanek.

Roosipuu peab seda puhtalt kinnisvaraprojektiks, mille elluviimiseks peetakse läbirääkimisi välisinvestoritega. Bürookeskusse tuleb ligi 100 000 ruutmeetrit kontoripinda. Lisaks kuulub Talinvestile veel 90 protsenti kalatehasest Brivais Vilnis.

Eesti ettevõtete ostu-müügi kõrval tegutseb Talinvest erastamisnõustamisega ka Leedus. Suurimateks objektideks on olnud Ma?eikiai naftatöötlemistehas ja Klaipeda stividorfirma Klasco, kus töötati välja erastamistingimused.

Talinvest-Suprema Balti Väärtpaberite AS arendab tegevust kolmes Balti riigis, hiljuti avati oma kontor ka Moskvas. Põhiline tegevusvaldkond on ettevõtete liitumise ja ülevõtmise korraldamine, nõustamine, aktsia- ja võlakirjaemissioonid ja kauplemine börsil. Estib-Talinvesti Varahalduse AS haldab Eestis ja Lätis investeerimis- ja privaatportfelle.

Talinvesti põhiomanik on peidetud Bahama saartel registreeritud offshore-firma Opus Ltd taha. Roosipuu väidab, et tegu on välisinvestoriga. Samas on väidetud sedagi, et Opuse tegelikeks omanikeks on kas Roosipuu ainuisikuliselt või siis koos oma venna Ahti Sammelselja ja onupoja Guido Sammelseljaga. Ametlikult esindab Opust Aare Targa advokaadibüroo.

Talinvestiga seotud äriühingute aktsiakapitali on järjest paisutatud. Näiteks 1996. aastal suurendati Talinvesti aktsiakapital 80 miljoni kroonini, kui aktsionärid paigutasid Talinvesti aktsiakapitali ligi 48 miljoni krooni eest Tallinna Panga aktsiaid. Tänavu aprillis viidi sisemise fondiemissiooniga Talinvesti aktsiakapital 130 miljoni kroonini. Bilansi järgi lõpetas Talinvest eelmise aasta 200 miljoni kroonise kasumiga.

Läinud aasta lõpus suurendati 60 miljoni kroonini ka Talinvest-Suprema aktsiakapitali, kuhu kanti üle Talinvesti 45 miljoni kroonine nõue oma tütarfirma vastu. Sama malli kasutati ka Talinvest Kaubanduses, mille aktsiakapitali suunati Talinvesti 7,5 miljoni kroonine nõue.

Jaak Roosipuu ei soovi Talinvesti gruppi kuuluvate äriühingute majandusnäitajatest eraldi kõnelda. Ta mainib vaid, et kontserni omakapital on kokku 400 miljonit krooni.

1994

 • Tallinna Pank müüs Talinvesti enamusaktsiad Bahamal registreeritud firmale Opus Ltd.
 • 1995

 • Talinvest omandab osaluse Leks Kindlustuses
 • Talinvesti kätte läheb kogu Estoplasti aktsia- pakk ja 51 protsenti Tartu Külmhoone aktsiatest
 • Talinvest erastab 55% ASi Kalev aktsiatest
 • 1996

 • Talinvesti pakkumus Balti laevaremondi- tehase erastamisel tunnistatakse parimaks
 • Talinvesti Grupp müüb pooled Talinvesti Varahalduse ASi aktsiatest Investeerimispangale
 • Talinvest müüb aasta varem erastatud ASi Saare Õlu kogu aktsiapaki Magnum Grupi tütarfirmale
 • 1997

 • Talinvest ostab olulise osa ASi Klementi aktsiatest, mis seejärel börsile viiakse
 • Talinvest võtab Tallinna Pangalt üle Tallinna- Helsingi laevaliinil opereerivale TH Ferriesele antud suurlaenu
 • Talinvest ostab kokku Rakvere lihakombinaadi aktsiaid vahetult enne teadet, et Rakvere lihakombinaat ostab Riia lihatööstuse
 • 1998

 • Talinvest müüb oma osaluse toiduainetööstuse kontsernis ETFC selle teisele suuromanikule ASile Epeks
 • Microlinki ja Astrodata ühendamine Baltimaade suurimaks arvutifirmaks
 • Talinvest müüb valdava osa tema käes olevatest Rakvere lihakombinaadi aktsiatestsoomlastele
 • Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Hetkel eetris Hetkel eetris

  Äripäeva raadio viimased saated

  Kõiki viimased raadio saated
  Otsi:

  Ava täpsem otsing