17. august 1998 kell 22:00

Saksa mark langes surve alla

Dollari tippkursiks jäigi varahommikune 1,8121 marka ehk 14,497 Eesti krooni. Õhtuses kauplemises Saksa mark koguni tugevnes võrreldes reedega, jõudes õhtul tasemele 1,7935 DEM/USD (14,348 krooni). Marga tugevnemise põhjuseks pidasid analüütikud marga langust viimastel nädalatel, mis rubla devalvatsiooniriski juba hinna sisse arvestas.

Saksa marga rubla-tundlikkuse põhjuseks on Saksa pankade suured laenud Venemaal, mis moodustavad ligi 40% Venemaa välisvõlast. Seetõttu mõjusid investorite kõrvadele palsamina Saksa pankade kommentaarid, et devalvatsioon ning sellega kaasnenud 90-päevane moratoorium laenude teenindamisele nende suuri Vene laenuportfelle ohtu ei pane. Paljud analüütikud peavad marga tugevat sidumist arengutega Venemaal pigem emotsionaalseks kui ratsionaalseks lähenemiseks.

Vene valitsuse kehtestatud moratoorium piirdub kommertspankade väliskohustustega ning forvard-tehingute alusel maksete sooritamisega ega puuduta Vene riigi välisvõlgu. Teiseks ilmselt eeskätt välispanku puu-dutavaks punktiks programmis oli välisinvestoritele lühiajalistesse rublainstrumentidesse investeerimise keeld, mille eesmärgiks raskendada valuutaspekulatsioonide läbiviimist. Selle sammu tõhusus on tänapäeval küsitav ja mõjuv pigem mainele kui turuolukorrale.

Paljud analüütikud peavad Venemaa raskusi suhteliselt vähetähtsaks võrreldes Jaapani majanduse hiigelprobleemidega, mis seovad märgatavalt suuremat rahamassi.

Hetkel kuum