17. august 1998 kell 22:00

Venemaa otsus leiab tunnustamist ja hukkamõistu

Uudis lõi rahvusvahelised turud vankuma ning dollar tõusis Saksa marga suhtes viimase viie nädala kõrgeimale tasemele. Euroopa börsid kukkusid ja Venemaa eurovõlakirjade hinnad Londoni börsil langesid. Hiljem mark tugevnes ning aktsiakursid taastusid.

Moskvas, kus aktsiakursid on langenud viimase kahe aasta madalaimale tasemele, pööras turg pärast algset langust väikesele tõusule, ent lõpetas päeva 4,8 protsendi suuruse langusega.

Kremli teatel kiitis Venemaa president Boriss Jeltsin valitsuse sammu heaks, kui oli kohtunud peaminister Sergei Kirijenko ja laenukõneluste pealäbirääkija Anatoli T?ubaisiga.

T?ubaisi sõnul oli tegemist õige ja hästi ajastatud sammuga äärmiselt raske finantsolukorra lahendamiseks, mis ähvardas nii riigi majanduslikku kui ka poliitilist stabiilsust.

Rahvusvaheline valuutafond (IMF) lubas Vene valitsuse uusi meetmeid põhjalikult kaaluda. IMF avaldas lootust, et Venemaa jätkab kriisiprogrammi elluviimist. See võimaldaks fondil septembris järgmise laenuosa välja maksta.

Rahvusvaheline reitinguagentuur Fitch IBCA hindas valitsuse sammu õigeks, ehkki kriisioht pole möödas ja rubla võib püstloodis langust jätkata.

Vene suuremad pangad ning tööstusettevõtted kiitsid rubla nõrgenemise heaks.

Duumasaadikud kutsusid üles rakendama kiireid abinõusid paanika vältimiseks. Selleks otsustas valitsus eile toetada 12 suuremat panka, mille hulgas on Sberbank, Vne?torgbank, Vne?ekonombank, Onexim, Reservpank, Menatep, Most Pank, Inkombank, Moskva Pank, Alpha Pank, SBS-Agro ja Rossiiski Kredit.

Juunis ütles rahandusminister Mihhail Zadornov, et võimaliku rubla devalveerimise elaks üle vaid 30 panka. Praegu on Venemaal 1500 panka.

Venemaa opositsiooniparteid mõistsid valitsuse sammu hukka.

«See on täielik pankrot,» ütles kommunistide liider Gennadi Zjuganov. «Kõige rohkem kannatavad vaesed. Hinnad tõusevad, suurem osa panku läheb pankrotti,» ütles Zjuganov.

Allikate teatel nõudis Kreml eile keskpanga esimehe Sergei Dubinini tagasiastumist.

Valuutavahetuspunktides olid pikad järjekorrad ning enamikus said dollarid kella üheks otsa. Ka mitmed pangad lõpetasid keskpäevaks dollarite müügi.

Rossiiski Kredit lõpetas dollarite müügi kursi juures 6,8 rubla dollar, Moskva Pank müüs dollareid 6,89 rublaga dollar ja Menatep 9,5 rublaga.

Valuutavahetuspunktides kerkisid dollari müüginoteeringud 10 rublani dollar. Mitmed pangad lõpetasid krediitkaartide kaudu sularaha väljastamise.

Hetkel kuum