Näpunäiteid kasutatud mobiiltelefoni ostjale

21. august 1998, 00:00

Kasutatud mobiiltelefoni ostes peaks aparaadi töökindluse teadasaamiseks kontrollima:

1. IMEI-koodi vastavust. Soovitav on lisakindluse tagamiseks helistada Eesti Mobiiltelefoni ja teiste kohalike operaatorite infonumbritel ning paluda neilt IMEI-koodi kontrollimist andmebaasis ehk «mustas nimekirjas», kus on kirjas varastatud telefonide IMEI-koodid. «Mustas nimistus» registreeritud aparaate ei ole võimalik kasutada selle operaatori võrgus.

2. Kasulik on uurida telefoni valmistuskuupäeva, et saada ettekujutus aparaadi tegelikust vanusest.

3. Tähtis on telefoni turvakoodi olemasolu. Meil müüakse ka aparaate, millel telefoniluku re?iim ei ole kasutusel ning kood on teadmata. Neil ei ole võimalik telefonilukku kasutada, mis turvalisuse seisukohalt on oluline aspekt. Telefonilukku saab müügifirma ametlikus esinduses nullida, see maksab 300 krooni.

4. Soovitav on võtta vähemalt paariminutine kõne ostetava aparaadiga, et kontrollida levi tugevust ja telefoni kuuldavust, samuti aku vastupidavust. Aku paremaks uurimiseks võiks kõne olla ka viieminutine, et võrrelda aku mahtuvust enne ja pärast helistamist.

5. Alati on tarvilik kontrollida akulaadijate töökorda neid korraks koos telefoniga vooluvõrku ühendades.

6. Kuna mobiiltelefoni kasutatavuse seisukohalt on üks tähtsamaid omadusi levi tugevus, on kasulik kontrollida, kas antenn ei logise ega liigu. Väljatõmmatavate antennide puhul peaks vaatama, et antenn liiga kergesti lõplikult oma pesast ei väljuks.

7. Klaviatuuri uurimiseks vajutage läbi kõik klahvid ja veenduge, et sisestatud sümbolid ka tegelikkuses mobiili ekraanile ilmuvad.

8. Kontrollimaks, kas telefon allub töös püsimise käsule, on kasulik telefoni akut natuke liigutada ja vaadata, kas aparaat on ka pärast aku kerget logistamist sisse lülitatud. Paljudel telefonidel ei ole ühendus aku ja aparaadi klemmide vahel korralik -- enamasti on viga siiski vooluallikas, mitte aparaadis endas.

9. Tasub uurida telefoni välimust: kui see on kriimuline, on aparaat ilmselt raskeid päevi näinud ning tema kasutamisomadused võivad olla kehvad.

10. Klapiga telefoni puhul oleks hea vaadata, kas klapp on ikka korralikult kinnitatud.

11. Samuti on vaja telefoni paar-kolm korda sisse-välja lülitada.

Kõige turvalisem lahendus on siiski ostjaga kokkuleppe saavutamisel aparaat viia valmistaja volitatud esindaja hoolduspunkti ning lasta see spetsialistidel üle vaadata. Taoline töö maksab, seetõttu on sellise teenuse eest tasujaks tavaliselt ostja. Natuke kallim, kuid see-eest kindel.

 • kontrollige operaatorfirmade andmebaasidest, ega teile pakutav kasutatud mobiiltelefon pole kantud varastatud telefonide nn musta nimekirja.
 • veenduge mobiili antenni ja aku korrasolekus. Antenn võib liiga palju liikuda või hoopis pesast välja tulla. Aku ühendus võib olla kehv.
 • võtke paariminutiline kõne. Sellega saate kontrollida levi tugevust, kuuldavust, aku vastupidavust ja klaviatuuri olukorda.
 • Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Hetkel eetris Hetkel eetris

  Äripäeva raadio viimased saated

  Kõiki viimased raadio saated
  Otsi:

  Ava täpsem otsing