Pangad probleemides

21. august 1998, 00:00

Analüütikute sõnul peavad väiksemad pangad kas ühinema või kaduma.

«Püsima jäävad suuremad pangad, kuid võib-olla üks või kaks suuremat kas restruktureeritakse või natsionaliseeritakse,» ütles Troika Dialoogi analüütik Andrei Ivanov.

«Need pangad, mis ei ole piisavalt kapitaliseeritud, kukuvad süsteemist välja,» ütles ka Vene keskpanga asejuhataja Deniss Kisseljov.

Keskpanga hinnangul on taolisi panku praegusest 1600 pangast umbes 400.

Olukord pangandussüsteemis teravnes läinud nädalal, kui pankadevaheline laenutegevus soikus ning levisid kuuldused, et osa suurpanku ei suuda oma dollarikohustusi õigeaegselt täita.

Venemaa valitsus ja keskpank andsid esmaspäeval pankadele ja firmadele ajutist kergendust, külmutades 90 päevaks välisvõlgade tagasimaksed. Pankadele tehti ettepanek alustada kreeditoridega läbirääkimisi uute maksegraafikute koostamiseks. Ilma moratooriumita läinuks pankadel vaja umbes miljard dollarit.

Tosin Venemaa suuremat panka asutas likviidsuse ning pankadevaheliste tehingute taastamiseks ühisfondi. Teisipäeval teatas keskpank, et toetab ühiskassat umbes 100 miljoni dollariga, et aidata neil praegust kriisi üle elada.

Ühiskassa loonud pangad kuuluvad valdavalt tugeva poliitilise kaaluga ärituusadele. Need on Alfa Bank, Most Bank, MFK Renaissance, Uneximbank, Inkombank, Menatep, The National Reserve Bank; Vne?torgbank, Vne?ekonombank, Rossiiski Kredit, Sberbank ja SBS Agro.

Moskva finantsüldsus ootab teateid valitsuse sisevõla restruktureerimise kohta. Kardetakse, et restruktureerimine lööb paigast tasakaalu pankade varade ja kohustuste tähtaegade vahel. Välispangad aga kardavad, et tingimused võivad olla välisinvestoritele diskrimineerivad. Kokku ulatub sel ja tuleval aastal tähtpäevuvate lühiajaliste riigivõlakirjade maht 40 mld dollarile.

Vene valitsus kavatseb esialgsetel teadetel hajutada sisevõla tasumise mitmele aastale ning osta õigeaegselt välja vaid 10--15 protsenti enne järgmise aasta lõppu tagasiostmisele kuuluvatest rublavõlakirjadest.

Allikate teatel ostetakse ülejäänud võlakirjad tagasi alles kolme-nelja aasta pärast.

Lühiajaliste rublavõlakirjade (GKO) ja föderaalsete laenuobligatsioonide (OFZ) restruktureerimise täpsed tingimused tehakse teatavaks esmaspäeval, ütles esimene asepeaminister Boriss Fjodorov.

Rahvusvaheline reitinguagentuur Standard & Poor's andis kuuele Vene pangale kõige madalama võimaliku pikaajaliste kohustuste reitingu N.M.

Reitingutabeli madalaimal pulgal on nüüd Alfa Bank, Inkombank, SBS Agro, Bank Vozro?denije, Bank Alba Alianss ja Rossiiski Kredit. Ka teised reitinguagentuurid on Vene pankade reitinguid alandanud. REUTERS-BNS-ÄP

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing