Helsingi Majast idaturule

24. august 1998, 00:00

Siis on Eesti majanduskonjunktuuri muutudes ekspordikanalid olemas ning sõltuvus koduturu tujukusest väiksem, ütles Soome väikese- ja keskmise suurusega ettevõtete eksporditoetuse organisatsiooni HMDC ärikontaktide direktor Ola Ahonen.

HMDC ehk Helsinki Metropolitan Development Corporation loodi Helsingi linna ja Uudenmaa linnade ja valdade liidu ühisalgatusel keset Soome viimase aja rängimat majanduskriisi. Eesmärk oli aidata ettevõtjatel tagasi võita Venemaal kaotatud eksporditurgu. Stardikapital saadi omavalitsustelt, raha on andnud ka Euroopa Liit.

«Ehitusbuum ei jää kestma,» ütles Ahonen, «ekspordi laiendamine on Eestile vältimatu, ei saa ainult tuua ja tuua.»

See nõuab kapitali, kuid alati ei pea ise investeerima. Võib otsida sobiva koostööpartneri näiteks Soomest, kellega ekspordikanaleid kahasse käivitada, arvab Ahonen.

Läinud aastal kasvas Soome ehitusala eksport Venemaale ligi 40 protsenti ning peaks samas tempos kasvama ka tänavu, hoolimata rubla langusest -- tehingud sõlmitakse ikka dollarites.

Kuid konkurents tiheneb. Pole salata, et Eestist otsivad Soome ehitusettevõtted eelkõige soodsa hinnaga allhanketöö partnereid, kellega koos Venemaale ja -- miks mitte -- ka Euroopasse minna, kõneleb HMDC Eesti filiaali juht Rein Sillamaa.

Eesti ettevõtjad saaksid kasutada Soome firmade oskusteavet, kapitali ja turunduskanaleid, Soome ettevõtet aitaks aga Eesti hind ja kvaliteet Vene turul edasi jõuda.

HMDC toimib nn Helsingi Majade võrgu kaudu, mis annavad ettevõtjale uuel turul esmase pidekoha. Teenustepakett ulatub majutusest ja bürooruumide rendist turu-uuringute, ehituslitsentside hankimise ning äripartnerite kokkuviimiseni välja.

Oma liikmetele on arvestatavad soodustused ka näitusepinna üürimisel, mis Rein Sillamaa sõnul võib mõnes linnas, nagu Moskvas, üksiküritajale «hirmkalliks minna».

Esimene Helsingi Maja idaturul avati 1995. a Moskvas. Tänaseks on Helsingi majad avatud ka Peterburis ja Tallinnas, kaalumisel on Ni?ni Novgorod, Tjumen ja Novosibirsk.

Erinevalt soomlastest, kes vahendajate abi ära ei põlga, on eestlased umbusklikud ja konservatiivsed, ütles Sillamaa. «Loodetakse rohkem oma jõule või tahetakse enne tulemust, siis tasu,» märkis ta.

«Oluline on olla ise aktiivne, need saavad liikmemaksu raha eest mitu korda rohkem,» ütles Ola Ahonen. Soomest on firmasid, kes on end HMDC toel poole aastaga Vene turul nii hästi sisse seadnud, et enam ei piisa ka kahes vahetuses tootmisest ning tuleb hakata uut tehast rajama.

Varem või hiljem peab suhtumine muutuma ka Eestis, usub Ola Ahonen. Euroopas otsivad juba suurfirmad koostöövõimalusi, ammugi siis väiksemad üksi hakkama saavad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing