23. august 1998 kell 22:00

Siim Kallas ja Urmas Kaju lähikuudel kohtu ette

Keskkriminaalpolitsei saadab selle nädala alguses riigiprokuratuurile kinnitamiseks Siim Kallasele ja varem Eesti Panga juriidilist osakonda juhtinud Urmas Kajule esitatava süüdistuskokkuvõtte. Miljonitehingu toimikud peaksid kohtusse jõudma septembri esimestel päevadel.

Keskkriminaalpolitsei abidirektor Kersti Jundas ütles, et Kallast ja Kaju süüdistatakse ametiseisundi kuritarvitamises ja riisumise ettevalmistamises. Kallasele esitatakse ka süüdistus andmete mitteesitamises.

Süüdistust riisumise ettevalmistamises põhjendas Kersti Jundas asjaoluga, et 1993. aastal allkirjastatud investeerimislepingus polnud fikseeritud kasumisaamist. Samas on ülekuulatud tunnistajad kinnitanud, et enne Põhja-Eesti Panga kaudu 10 miljoni dollari teelesaatmist peetud läbirääkimistel oli juttu ka teenitavast kasumist, lausus Jundas. Tunnistajate väitel kõneldi tehingu 300protsendilisest tulususest.

Siim Kallase kaitsja, vandeadvokaat Indrek Teder ütles, et ta esitas läinud nädalal taotluse lõpetada uurimine kuriteo sündmuse puudumise tõttu.

«Siim Kallas ei olnud tehingu sõlminud Põhja-Eesti Panga juht,» põhjendas advokaat. Teder ei olnud vastust oma taotlusele reedeks veel saanud.

Urmas Kaju üks kaitsjatest vandeadvokaat Andres Aavik ütles, et kokkuleppel oma kaitsealusega on nad otsustanud enne võimalikku kohtuistungit kommentaare mitte anda. Aavik kinnitas samas, et nad ei kavatse hakata apelleerima Kaju tervislikule seisundile. Teatavasti läbis Kaju psühhiaatriahaigla ekspertiisi, mis tunnistas ta süüdivaks.

Eesti Panga infoosakonna juht Andrus Kuusmann ütles, et Kaju on endiselt ametis, ehkki praegu teda tööl ei ole.

Seni ei ole politsei käsutuses ühtegi lisalepingut, kus oleks juttu tehingu pealt teenitavast kasumist või intressidest. Samas laekus Põhja-Eesti Pangale 10 miljoni dollari pealt 2 miljonit dollarit teenitud intressidena.

Kallasele ja Kajule esitatud süüdistusest on eraldatud kriminaalasi, mis puudutab 10 miljoni dollari väljapetmist ?veitsi firma Paradiso SAL esindaja Victor Schiralli poolt. Schiralli, kellele keskkriminaalpolitsei kavatseb esitada süüdistuse raha väljapetmises ehk kelmuses, on Interpoli poolt kuulutatud ülemaailmselt tagaotsitavaks. Kersti Jundas tõdes, et seni, kuni Schiralli pole välja ilmunud, ei saa talle ka tagaselja süüdistust esitada.

Jundas lisas, et Eesti Panga praeguse presidendi Vahur Krafti süüdistamine tuleb kõne alla ainult uurija määruse kahtluse alla seadmisel.

Hetkel kuum