23. august 1998 kell 22:00

USA aktsiad langesid taas

Balti turgudele tõi möödunud nädala lõpp mõningase stabiliseerumise. Seevastu nii lääne turud kui ka Venemaa aktsiad liikusid reedel järsult alla.

Riia börsil tõstis investorite huvi madalate hindade vastu reedel enamiku aktsiate hindu ning ka börsiindeks liikus veidi üles. Turuliider Unibanka aga jätkas langust, seda maaklerite sõnul kahe asjaolu kokkulangemise tõttu. Rublakriisist tingitud pessimism mõjutab likviidse pangaaktsia hinda enam kui teisi, pealegi pelgavad investorid, et pankade investeeringud Venemaale võivad olla üsna suured. Lisaks jõudis neljapäeval turule Unibanka 1/7 aktsiadividend. Riia Komercbanka aktsiad olid samuti langejate seas.

Ka Vilniuse börsil tõusid põhinimekirja aktsiate hinnad, kuid maaklerite hinnangul oli tegu pigem tehnilise korrektsiooniga ning järgmisel nädalal oodatakse langustrendi jätkumist.

Vene aktsiaturu käive langes vaevalt 4 miljoni dollarini ning aktsiate hinnad jätkasid kiiret langust. Mitmete analüütikute sõnul on esimeseks kriitiliseks küsimuseks GKO-turu restruktureerimine, mille detailid peaksid selguma täna. Juhul kui otsus langetatakse diskrimineerivana välisosalejate suhtes, nagu kardetakse, võib järgneda laialdane kapitali evakuatsioon Venemaalt ning riigi äralõikamine rahvusvahelistelt turgudelt väga pikaks ajaks.

USA aktsiaturud lõpetasid reedese päeva küll tugeva langusega, kuid märgatavalt kõrgemal päeva madaltasemetest. Eeskätt hirmutas investoreid majandusprobleemide ees seisvate välisriikide arvu kiire suurenemine arvestades finantskriisi levimist Ladina-Ameerika riikidesse. Eriti lõi see valusalt pankade aktsiaid, sest USA suurpankade positsioonid Ladina-Ameerikas ja teistel arenevatel turgudel on suured ning finantskriisi levimisel võib olla väga tõsine mõju nende majandustulemustele. Võlakirjad tugevnesid, sest paljud investorid otsisid ohutumaid investeerimisobjekte.

Hetkel kuum