24. august 1998 kell 22:00

Lapse kooliviimise ABC

Peaaegu pooled lastega toimunud liiklusõnnetused leiavad aset kuni 100 meetri kaugusel kodust või koolist.

Koolide ja teiste lasteasutuste vahetus läheduses sõites käitu järgmiselt:

- kooli juures peata auto nii, et laps ei peaks autost väljudes sõiduteed ületama. Samas ei pea seda tegema teiste liikumist takistades vahetult kooli peaukse ees.

- varu kooliminekuks piisavalt aega ja ära jäta koolipäeva lõpus last asjatult ootama. Muretsev ja pabistav laps ei ole võimeline liiklust jälgima.

- ära peatu ülekäiguraja vahetus läheduses, sellega vähendad teiste teed ületavate laste niigi piiratud vaatevälja ja juhid sõiduteel viibivate laste tähelepanu liiklusest kõrvale.

- ära peatu bussi või muu ühissõiduki peatuses ka siis, kui seal hetkel ühissõidukeid pole. Lapsel kulub autost väljumiseks rohkem aega kui täiskasvanul.

- kujunda lapsel varakult harjumus väljuda autost alati parempoolsete uste kaudu ka siis, kui see hetkel tähtsust ei oma. Nii väldid tema ootamatu sattumise mööduva sõiduki rataste alla.

- pärast tundide lõppu ära oota last koolimaja peaukse vahetus läheduses, kui seal puudub parkla. Peata auto kokkulepitud kohas nii, et see ei sea ohtu ei enda ega võõraid lapsi.

- arvesta, et tavaliselt lahkuvad lapsed koolist mitmekesi. Grupis liikuvad lapsed kipuvad tänaval jooksma ja tõuklema. Liikluse jälgimisel loodavad nad sageli kaaslaste peale ja nii ei jälgi ümbritsevat võib-olla keegi.

- ära kunagi hüüa teisel pool sõiduteed liikuvat last.

- ka paarisaja meetri pikkune autosõit on turvaline ainult kinnitatud turvavööga.

- õpeta last ka jalakäijana tänaval ohutult liikuma, ära looda, et kool selle töö ära teeb.

Hetkel kuum