24. august 1998 kell 22:00

Suurlaen küsimärgi all

Sakslased tõrguvad Eesti Energiale lubatud poole miljoni kroonise laenuga

Majandusminister Jaak Leimann ja Eesti Energia finantsdirektor Sandor Liive kohtuvad homme Saksa pangasündikaadi esindaja Ulrich Neuhausiga, et veenda Bankgesellschaft Berlin Groupi andma Eesti Energiale aprillis kokku lepitud laenu.

Neli kuud tagasi sai Eesti Energia Hoiupangalt ja Bankgesellschaft Berlin Groupilt kinnituse korraldada poole miljardi kroonine investeerimislaen ligi 4,5 protsendi suuruse intressiga viieks aastaks. Laenu saamisel oleks garandiks Eesti Energia oma varaga, ütles Sandor Liive.

Maailma finantsturgude madalseisu tõttu hakkas laenu korraldav Saksa pangandussündikaat kahtlema laenu esialgu pakutud soodsates tingimustes ja võib soovida laenuintressi tõstmist ning tagasimaksmise tähtaja lühendamist viielt aastalt kolmele.

Ulrich Neuhaus ütles eile, et Saksa sündikaat on valmis Eesti Energiale võimalikult soodsatel tingimustel laenu andma, sest on huvitatud Eesti turule pääsemisest. «Eesti Energia on võtmeettevõte kogu Eestile,» leidis Neuhaus.

Üks tundmatuks jääda soovinud Bankgesellschaft Berlin Groupi ametnik kinnitas aga eile, et Vene rubla devalveerimine on tekitanud laenu tingimuste kehtestamisel uue olukorra.

Kuna energeetikasektor on kogu piirkonna majanduse arenguga vahetult seotud, soovivad sündikaadis osalevad lääne pangad kuulda majandusminister Jaak Leimannilt selgitusi Eesti Energia ümberstruktureerimise ja erastamise juhtimise kohta, lisas ta.

Leimann ütles eile, et ta ei soovi avaldada enne kolmapäevast kohtumist Saksa pangasündikaadile mõeldud sõnumit ega kommenteerida laenu saamisel tekkinud olukorda.

Eesti Energia kavatseb neli viiendikku taotletavast laenust investeerida elektrienergia ülekande- ja jaotussüsteemide uuendamisse. Üle 80 miljoni krooni kulub Tallinnas Kivimäe alajaama ja kaabliliini rajamiseks ning 45 miljonit krooni uue energia juhtimiskeskuse rajamiseks Tallinnas Veskimetsas. Ligi 100 miljonit krooni kavatseb Eesti Energia investeerida Eesti elektrijaamadesse.

Sandor Liive sõnul kavatseb Eesti Energia järgneva kümne aasta jooksul igal aastal investeerida ligi miljard krooni.

Eesti elektrijaamade erastamisest huvitatud USA energeetikaettevõtte NRG Energy Eesti direktor Hillar Lauri ütles, et Eesti Energia kavandatud investeeringute ajakava on liiga pikk ja summad väikesed. Tema sõnul tuleb 2005. aastani investeerida Eesti elektrijaamadesse kuus miljardit krooni, et täita rahvusvahelisi keskkonnakaitselepinguid.

Sandor Liive kinnitas, et laenu võtmine ei tõsta otseselt elektrienergia hinda, sest tehtavad investeeringud lähevad energiasüsteemi efektiivsuse suurendamiseks.

Hetkel kuum