Balti 30 indeksi koosseisus muudatused

26. august 1998, 00:00

Äripäeva, Verslo ?iniose ja Dienas Biznessi toimetajad otsustasid lisada Balti 30 indeksisse Eestist Harju Elektri, Lätist Rigas Komercbanka, Balta Kindlustus ja Rezekne piimakombinaadi ning Leedust Snaige ja Leedu Energia aktsia.

Samuti otsustati indeksist välja arvata Eesti Hoiupanga, Läti Lode tellisetehase, Salacgriva kalakombinaadi ja Mangali laevaremonditehase ning Leedust Vilniaus Vingise ja Medienos Plau?ase aktsia.

Balti 30 indeksi loomisest on möödas üle 15 kuu ja börside areng, uute aktsiate lisandumine ning mõningate ettevõtete kadumine tingis vajaduse vaadata üle indeksi arvutamise aluseks olev aktsiate koosseis.

1997. aasta 19. mail alustas Äripäev koostöös Läti majanduslehega Dienas Bizness ja Leedu majanduslehega Verslo ?inios Balti väärtpaberiturgude koondindeksi Balti 30 arvutamist.

Indeksi arvutamise statuudi kohaselt kuulub Balti 30 indeksisse kümme suuremat ja likviidsemat börsiettevõtet igast Balti riigist. Indeksisse arvatakse aktsiaid põhimõttel, et valitud kümme aktsiat kirjeldaksid kogu kohaliku väärtpaberituru arengut ja ka majanduse arengut konkreetses riigis tervikuna.

Harju Elektri kolm peamist tootmisharu on elektriseadmete, autojuhtmete ja tulekindlate uste tootmine. 1997. a realiseerimise netokäibest moodustasid elektriseadmed 39,3%, juhtmeköidised 33,4% ja tulekindlad uksed 9,7%.

Omanikud: Harju KEK OÜ (ca 30%), Lembit Kirsme (6,7%), Merita Panga kliendikonto (5%).

Snaige peamiseks tegevusalaks on külmkappide ja muude külmutusseadmete tootmine.

Omanikud: ettevõtte töötajad (33%), finantsinvestorid (32% -- sh ca 25% Hansapank).

Balta Kindlustuse tegevus on suunatud kahjukindlustusele. Kogu Läti kahjukindlustusturust omab Balta 23,4protsendilist osa. Baltal on ka 38,5protsendiline osalus elukindlustusseltsis Latva.

Omanikud: VISTA Capital Corp LLC & Development Capital (30%), Latvijas Zemes Banka (9,4%), Bastions ZS (9,4%).

Leedu Energia on endine riiklik energia- ja soojusetootja. Viimastel aastatel on 13,6% aktsiatest erastatud, 86,4% on endiselt riigi valduses.

Omanikud: Leedu Vabariik (86,4%), Vattenfall (~5%).

Rigas Komercbanka on Läti vanim kommertspank, mis loodi 1989. aasta juunis-augustis. Rigas Komercbanka tegevuses on tähtsal kohal Vene-suunaliste finantsteenuste osutamine. Suuruselt on pank Lätis 3--4.

Omanikud: Development Capital Corporation (19,9%), Swedfund Financial Markets AB (11,6%), Aleksandrs Bondarevs (8,3%).

Rezekne piimakombinaat tegeleb piima varumise, töötlemise ja piimatoodete müügiga. Ettevõtte pemine välisturg on SRÜ maad. Rezekne piimakombinaat on Läti suurim piima kokkuostja.

Omanikud: Gunars Klin?as (21%), Anatolijs Tues (8,5%), Stanislavs Kaupers (7,8%).

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing