Omaenese tarkusest korteriremontija tüüpvead

26. august 1998, 00:00

Isetegija teeb korterit remontides tead-matusest mitmeid tüüpvigu, mida vältides saab kokku hoida aega, raha ja energiat, mis muidu kuluksid ümbertegemisele ja uute materjalide ostmisele. Remonti tehes tuleb lähtuda reaalsetest vajadustest ja nende teostus läbi mõelda.

Suuremahuline remonttöö eeldab litsentseeritud projektbüroo koostatud dokumentatsiooni. Korteri remont vajab kooskõlastust hoone konstruktoriga, eriti siis, kui töö on seotud seinte demonteerimise või seintesse täiendavate ukseavade tegemisega.

Suurt tähelepanu nõuab kandvate seinte seisukorra muutmine, sest valed ehitusvõtted võivad kogu hoone püsimist ohustada.Akende väljavahetamine tuleb kooskõlastada kohaliku omavalitsuse arhitekti juures, sest tihti kaasneb sellega fassaadi muudatus. Tuleb arvestada ka akende sobivust hoone välisilmega.

Uued aknad on soovitav kohe korralikult tihendada, sest kortermajade kõige suuremad soojusenergia kaod toimuvad akende kaudu. Paneelelamud kaotavad tuntavalt soojust läbi seinapaneelide korrektselt tihendamata vuukide. Välisseinte soojustamisel peab soojustuskihi paksus olema optimaalne -- liiga paks kiht on mõttetu raha raiskamine. Kergvaheseinte ehitamisel tuleb arvestada edaspidist otstarvet, näiteks kui ehitatava kipsplaatidest seina külge kinnitatakse või riputatakse midagi rasket, tuleb kasutada kallimat ja tugevamat plaati.

Mistahes uut põrandakatet ei tohiks paigaldada vana aluse peale. Kogu vana põrand tuleks eelnevalt üles võtta. See väldib põrandakatte ebaühtlast vajumist ja liikumist ning pragude või kõrgenduste tekkimist. Ühtlasi saab demonteerimise käigus parandada ka korteri helipidavust.

Põrandate ja seinte vooderdamisel klinker- või glasuurplaatidega ei tohi unustada hüdroisolatsioonikihti, vältimaks võimalike üleujutuste korral sekeldusi naaberkorterites.

Saunaruumi ehitamisel korterisse tuleb lisada soojusisolatsioonikiht olemasoleva kivi- ja ehitatava puitvooderdisega seina vahele. Samas tuleb ehitada tõhus lisaventilatsioon niiskuse eemaldamiseks soojustuskihist.

Elektrijuhtmestik tuleb asendada kolmesoonelise juhtmestikuga. Enamiku kaasaegsete elektrimasinate elektrisüsteemid on ehitatud koos maandussoonega. Soovitav on asendada ka seinakontaktid nn eurokontaktidega.

Elektrisüsteemi ümberehitus peab toimuma sellekohase projekti järgi. Elektriseadmete valikul (keris saunas, sooja vee boiler jms) ja montaa?il tuleb arvestada olemasolevaid elektritarbimiskoormusi, vajadusel tuleks välja vahetada ka korterikilbi peakaitse.

Elektrijuhtmestiku paigalduse kohta tuleb teha teostusjoonis, et hiljem vältida elektriinstrumentidega töötades elektrijuhtmestikku sattumist.

Seinakontaktide paigaldamisel tuleb jälgida sisustuse asetust, muidu võib mõni kontakt osutuda hiljem kasutamiskõlbmatuks, jäädes näiteks kapi taha.

Lülitite kõrgus põrandast võiks olla 1,1 m, nii on need kasutamiseks kättesaadavad ka lastele.

Niisketesse ruumidesse paigaldatavad seinakontaktid ja lülitid peavad olema niiskuskindlad. Võimaluse korral niisketesse ruumidesse seinakontakte mitte paigaldada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing