25. august 1998 kell 22:00

Rubla läheb allamäge

Kui selline langus jätkub ka täna ja homme, jõuab rubla kurss dollari suhtes uue kehtestatud kõikumiskoridori alampiirini, 9,5 rublani. Seal tuleb keskpangal otsustada, kas rubla kaitsmist jätkata või lasta tal ise põhja otsida.

Arvestades seda, et reservid on kokku kuivanud ning investorite usaldus mõõnab, pole otsustada kerge, leiavad analüütikud.

«Inimesed ei taha rublasid ja kõik,» ütles Dirk Damrau MFK Renaissance'ist. «Kui see kord alanud on, siis enam kätt ette panna ei saa,» jätkas ta.

Moskva pankadevahelisel valuutabörsil langes rubla eile dollari suhtes 10,08 protsenti, kursiks fikseeriti 7,86 rubla dollari suhtes. Esmaspäeval kujunes vahetuskursiks 7,14 rubla dollari eest. Kümme päeva tagasi oli kurss 6,2:1.

Diilerite sõnade kohaselt kaotas rubla eilsest enam vaid 1994. aasta 11. oktoobri mustal teisipäeval, kui rubla odavnes dollari suhtes 27,43 protsenti 3,081 rublalt 3,926 rublale.

Eile tuli kahel korral kauplemine Moskva pankadevahelisel valuutabörsil järsu kursilanguse tõttu katkestada.

Tehingute maht oli 430 miljonit dollarit, kusjuures nõudlus ületas pakkumise üle 300 miljoni dollariga.

Diilerid seletasid rubla järsku kursilangust rublavahendite vabanemisega kommertspankades pärast seda, kui keskpank alandas möödunud nädalal pankade kohustusliku reservi nõuet ühe protsendi võrra 10 protsendini.

Diilerite sõnul kiirustasid kommertspangad rubla edasise kursilanguse kartuses Vene valuutat dollariteks vahetama, mis tõi kaasa dollaripuuduse Moskva pankadevahelisel valuutabörsil.

Venemaa keskpank on olnud sunnitud viimasel ajal tegema massiivseid rubla tugioste. Diilerite sõnul oli keskpank kulutanud teisipäeva keskpäevaks rubla tugiostudeks 340 miljonit dollarit.

20. augustil ulatusid keskpanga valuuta ja kullareservid 15,1 miljardi dollarini, võrreldes 17 miljardiga 7. augustil.

Alfa Capitali peaökonomist Thierry Malleret ennustab, et rubla kiire langus jätkub. Neis tingimustes võib valitsus valuutaturule piirangud kehtestada, sest muid alternatiive napib. REUTERS-ÄP

Hetkel kuum