26. august 1998 kell 22:00

Eesti pangad Venemaa suhtes valveseisundis

Täna lendab Moskvasse Hansapanga töörühm, et uurida olukorda Faba pangas. Töörühma kuulub ka Hansapanga finantsdirektor Erkki Raasuke.

«Kuni me ei tea täpselt, milline seis on, ei saa me ka võimalikke otsuseid avaldada,» oli Raasuke eile napisõnaline.

Hansapanga grupil on Venemaaga seotud varasid 250 miljonit krooni ehk 0,95% varadest. Neist 59,4 miljoni krooni väärtuses varasid on kahjumisse kantud või provisjoneeritud.

Ühispangal on Läti tütarfirma Saules Banka kaudu rublades noteeritud varasid 49,4 miljonit krooni, millest GKOsid on 27,3 miljonit. Ühispangal on Eestis varasid rublades 8,1 miljonit krooni. Vene väärtpaberid Ühispangal puuduvad. Venemaal tegutsevasse liisingufirmasse on investeeritud 1,2 miljonit krooni.

Hansapangal on 137 miljonit krooni Faba pangas Venemaal, millest GKOsid on 55 miljonit krooni.

Ülejäänud osa sellest moodustab endise Hoiupanga poolt Fabale antud laen, otsene investeering ja muud väärtpaberid, ütles Hansapanga finantsdirektor Erkki Raasuke.

Hansapank-Latvijal on Venemaaga seotud vahendeid 44,9 miljonit krooni, millest 21 miljonit krooni moodustavad GKOd ja 23 miljonit moratooriumi alla mittekuuluvad vene eurovõlakirjad.

Hansapank Eestil on eurovõlakirju 39 miljoni krooni eest, GKOsid Eestis ei ole. Lisaks on Hansaliisingul 30 miljoni krooni eest Venemaaga seotud lepinguid.

Erkki Raasukese hinnangul on investeerimiskliima Venemaal väga halb ning praegu ootab kõik Venemaaga seotu asjaolude selgumist.

Ühispanga välisesinduste osakonna direktori Ott Saame sõnul on Ühispanga huvid Venemaal kõigele vaatamata säilinud. «Venemaa turupotentsiaal jääb alles. Loodame, et enam hullemaks ei lähe,» ütles Saame.

Moskvas esindust omaval Forekspangal on Vene valitsuse võlakirju 27 miljoni krooni väärtuses. Forekspangal praegu Venemaalt taandumise soovi ei ole. «Kliente tuleb ikka teenindada,» ütles Forekspanga juhatuse liige Raivo Erik. «Iseasi, kui palju me oma aktivatega riske kavatseme võtta.»

Talinvest Suprema Väärtpaberite ASi juhatuse aseesimehe Aare Tammemäe arvates peaksid Eesti pangad käituma ratsionaalsete investoritena, kes kaotuse toonud turule niipea enam ei naase. «Forekspank loobus Pioneerpanga ostmisest ja Ühispank Peterburisse panga loomise mõttest -- see on selge märk Eesti pankade suhtumisest Venemaasse,» rääkis ta.

Hetkel kuum