Elu läheb üha paremaks

27. august 1998, 00:00

Üldiseks heaolu peegeldajaks on inimese toidule kulutatava raha hulk. Vaesuse piiriks peetakse seda, kui oma kõhutäiteks tuleb välja käia pool kogu oma sissetulekust. Seetõttu kinnitab fakt, et 1993. aasta 42% asemel kulutab keskmine eestlane praegu toidule 30% oma tulust, inimeste optimistlikke hinnanguid oma elujärje paranemise kohta. Analüütikute sõnul võiks rahule jääda 25protsendise toidukuluga, milleni Eesti praeguse arengu juures peaks paari-kolme aastaga jõudma.

EMORi uuringutesuuna juhil Jaano Innol on täpne ettekujutus inimeste muutuvast elujärjest. Võrreldes inflatsiooni tingimustes inimeste esmatarbekaupade ja ka teiste kaupade ostujõudu, võib öelda, et kuni 1993. aastani oli tugev langus, mis 1995. aastani stabiliseerus, räägib Inno. Oluline tõus toimus aasta-poolteist tagasi ning tänavu on ostujõud 1997. aasta tasemele jäänud või pisut langenud.

Inno jagab inimese tee heaoluni kolme etappi. Esimene on see, kui inimene kulutab kogu oma sissetuleku ära. Praeguseks on keskmine eestlane jõudmas teise etappi, kus on tekkinud juba võimalus laenuraha abil investeerida.

Säästmisvõimaluste tekkimiseks on aga vaja veel natuke edasi rühkida. Selleks, et inimesed raha kõrvale panema hakkaksid, peaks nende reaaltulu Inno sõnul praegusest umbes 20 protsendi võrra suurem olema.

Eesti inimeste säästudest on ülevaade samuti statistikaameti tarbimise arvestuse sektori juhatajal Larissa Passil. Kui 1993. aastal oli tegu negatiivse säästmisega -- st keskmise elaniku kulud ületasid tulusid -- siis säästmine muutus positiivseks 1996. aasta algul.

Passi sõnul annab elu paranemisest märku ka aasta-aastalt kasvav eratarbimine. Üha rohkem raha loovutatakse tööstuskaupade ning meelelahutuse tarbeks.

Seega rahanappuse üle pead murdes tasub heita pilk minevikku ning meenutada, kuidas ja kui palju tol ajal endale meelepärast lubada sai.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing