27. august 1998 kell 22:00

Välisturud langevad Vene mõjul

Riia börs kukkus neljapäeval järsult ning maaklerid ennustasid, et langus jätkub ka täna. Samas märkisid mitmed, et langusvõimalused on piiratud, kuna juba praegu pakutakse müüa vaid üksikuid aktsiaid ja viimaste päevade suhteliselt elav kauplemine on saavutatud pea täielikult Unibanka turuväliste tehingute arvel ega ole seotud normaalse kauplemisrutiiniga. Komercbanka langes 10% ning inimesed tormasid oma raha pangast välja võtma hoolimata pangajuhtide väidetest, et pank on täiesti maksujõuline.

Leedu põhinimekirja aktsiad jätkasid langust. Nagu eile kukkus enim Rokiskis, mille pakkumine ületas nõudlust 35 korda. Pangad järgisid Vene turust tugevalt sõltuva Rokiskise eeskuju. Ainsana tõusis Snaige, kuid maaklerite sõnul olevat see mööduv.

Vene aktsiad langesid neljapäeval enam kui 17%. Kauplemine peatati kahel korral liiga järsu languse tõttu, kuid sellest ei olnud hindade stabiliseerimiseks mingit kasu. Kauplemiskäive oli jätkuvalt napp 5 miljonit dollarit. Ainsatena ilmutavad turul langusele mõningast vastupanu naftafirmad, seda tänu dollareid tootvale eksporttegevusele. Seevastu rublades tulusid saavad ettevõtted, nagu Ühinenud Energiasüsteemid, on vabalanguses.

USA aktsiaturud liikusid kolmapäeval järsult alla, kuna investoreid valdas hirm Vene kriisi laienemisest USA majandusele olulistele arenevatele turgudele. Hirmudele andsid hoogu nii Vene rubla langus kui Frankfurdi börsi 3% kukkumine. Mitmed analüütikud juhtisid tähelepanu tugevnevale deflatsiooniohule tulenevalt odavnevast ekspordist ja langevatest toormehindadest. Kõige enam kaotasid väikeaktsiad, Russell 2000 indeks langes 2,4%. Ka Nasdaqile koondunud tehnoloogiaaktsiad olid muust turust selgelt nõrgemad, kaotades 1,67%. Kaotusi piiras siiski õhtul tekkinud ostusurve, mis peamiselt keskendus n-ö kaitseaktsiatele.

Hetkel kuum