30. august 1998 kell 22:00

Kulla hind langes 19 aasta madalaimale

Reedel fikseeriti kulla hinnaks Londonis 273,40 dollarit unts, mis on kollase metalli madalaim hind alates 1979. aasta juulist. Majanduskriis Aasias, eriti Jaapanis ja Venemaal, on viinud surve alla nii dollari kui ka USA võlakirjad -- investorite moodsad turvainstrumendid. Uus hüperinflatsioon Venemaal ähvardab kullamüügilainega nii idanaabrite juures kui ka teistes arengumaades. Isegi Indiast võib saada kullamüüja kui ülemaailmne majanduskriis ohustab ruupiat.

Peale investeerimisfondide müüvad kulda ka tootjad. Nii Lõuna-Aafrika Vabariigi, Austraalia kui Kanada valuuta on USA dollari suhtes kukkunud viimaste aastakümnete madalseisu ning tootjad kasutavad ära soodsat võimalust müümaks väärismetalli soodsa hinnaga kohalike valuutade eest. Kardetakse, et ka Venemaa keskpank võib rubla kaitsmise nimel oma kullavarud müüa.

Rubla suutis reedel siiski mõningast stabiilsust säilitada. Pärastlõunal kaubeldi (niivõrd, kui see võimalik oli) vahemikus 9--11 USD/RUB. Päev varem oli kauplemisvahemik 13--16 rubla dollar.

Surve all olid ka teised Ida-Euroopa valuutad, eriti Ukraina grivna ja Poola zlott.

Saksa mark tugevnes dollari suhtes reede õhtuks umbes kahe ja poole penni võrra 1,775 USD/DEMni (14,200 kroonini).

Seni suhteliselt turvaliseks peetud Euroopa rahaliidu valuutadest sattus surve alla Itaalia liir ning keskpank oli sunnitud oma valuuta kaitseks müüma marka.

Stabiilseteks jäid olulisematest valuutadest vaid Suurbritannia nael ja ?veitsi frank.

Hetkel kuum