2. september 1998 kell 22:00

Kas kaob müüt Normast kui ettevõtete lipulaevast?

Vaadakem ka Norma suurt debitoorset võlgnevust, mis viitab sellele, et seni näidatud kasumeid ei ole kätte saadud. Ei usu aga, et müüt haihtuma hakkaks.

Norma on suurettevõte, tegutseb mitmes plaanis ja tal on tugev meeskond. Firmal ei lähe enam ülihästi nagu paaril eelneval aastal, aga ma arvan, et raskused on ajutised -- eks ettevõtteil ole ikka raskemaid perioode, mõne aja pärast saadakse jalad jälle alla.

Ma ei ole Normat kunagi mingisuguseks meie ettevõtluse lipulaevaks pidanud. Tegemist on lihtsalt ühe hea ettevõttega, kes on kaugelt vaadates üsna jõuliselt orienteeritud Vene turule. On üsna selge, et ettevõttel peaksid tekkima strateegilised kavatsused ka teistes suundades.

Ma ei arva, et praegune olukord Venemaal peaks tähendama kohe seda, et Normaga on nüüd asjad halvasti. Arvan, et nad saavad kõigest üle, et tegemist on ajutiste raskustega.

Mina arvan, et kui Eestis ühte ettevõtet oskuslikult juhtida ja katsutakse ka tururisk ära jaotada, mida Norma on juba püüdnud teha, siis on tegemist täiesti tavalise ettevõttega. Minu arvates ei sobigi ükski ettevõte Eestis mingisuguseks müüdiks. Müüte ei ole olemas.

Norma on normaalne ettevõte, mis oli kõvasti Vene turuga seotud ja kuna Vene majanduses leidsid aset sellised vapustused, siis loomulikult kajastub see ka eksportööride tulemustes.

Mina ei heidaks Norma juhtkonnale küll midagi ette, nemad müüsid sinna, kuhu suutsid, aeg paraku oli selline, et müük oli liiga ühes suunas kaldu.

Tegevjuhtkonna tagasikutsumise osas ei oska ma seisukohta võtta, aga mis puudutab Norma probleeme, siis on selge, et need on seotud meie idaturu ja -naabri probleemidega. Samas leian, et Norma seisud on mõnevõrra paremad kui mitmel meie toiduainetööstuse ettevõttel, mis on ka idaturuga seotud.

Kas pidada mingit ettevõtet lipulaevaks või mitte, see on keeruline küsimus. Normas on aastate jooksul tehtud järjekindlat tööd näiteks kvaliteedisüsteemide osas ja toodangu maailmatasemele viimiseks, seepärast ei tahaks nõustuda sellega, et müüt hakkab kaduma. Arvan, et Norma on suur ettevõte, aga mitte nii suur, et ta saaks end globaalselt paika panna ja turge dikteerida, vaid parasjagu nii suur, et teda mõjutavad lähiturgudel toimuvad muudatused. Öelda, et tema nn aktsiakäsi on eriti halvasti käinud, poleks vast õige. Pikemas perspektiivis usun mina rohkem Norma-taolistesse ettevõtetesse kui mõningatesse finantsinstitutsioonidesse.

Hetkel kuum