Lipulaeva lipp on pooles vardas

03. september 1998, 00:00

Norma on olnud Eestis ideaalse ettevõtte musternäidis. Targa mäned?mendi, heade tootmisnäitajate ja kvaliteetse toodanguga firma, mis on olnud läbi aastate Äripäeva tööstusettevõtete TOP 100 esikümnes ja saanud ekspordiagentuuri konkursil Eesti edukaima eksportööri tiitli.

Müüt Normast kui Eesti tööstuse lipulaevast on hakanud mõranema.

Norma nõukogu otsustas üleeile tagasi kutsuda firma juhatuse ja lõpetada tööleping juhatuse esimehe Peep Aaviksooga. Põhjuseks erinev arusaam Norma kriisi lahendamisest.

Juulis peatas Norma seoses Venemaa klientide tellimuste ärajäämisega tootmise neljaks nädalaks ja saatis töötajad kollektiivpuhkusele. Müügikäive oli juulis vaid 7,9 miljonit ja ettevõte sai kahjumit 2,2 miljonit krooni.

Mäletatavasti maksis Norma läinud aasta kasumilt omanikele hiigeldividende, misjärel võeti investeeringuteks laen. Seda võib küll põhjendada niiviisi, et suhtarvudes suurenes omakapitali tootlikkus. Teisest küljest ei saa kuidagi mööda mõttekäigust, et arenev ettevõte, kes maksab kogu kasumi dividendideks, tegelikult loobub arengust.

Palgatöötaja seisukohast on üsna veider, kui suuri dividende maksnud ettevõte kärbib mõne aja pärast palku ja saadab töötajad kuuajalisele sundpuhkusele.

Norma toodangust läheb ligi 88% Venemaale (AvtoVAZ, GAZ ja Ukraina ZAZ) ja 11% läände. Idaturule suuri alternatiive ei ole. Peamise partneri AvtoVAZi otsus vähendada tänavu tootmist 16% ja rubla devalveerimine on muutnud Venemaaga käsist-jalust seotud Norma tuleviku ebakindlaks. Ladade tootmine Venemaal tõenäoliselt ei lõpe, ent AvtoVAZi igavesti venivad võlad nii Norma kui Venemaa maksuameti ees (VAZ on Venemaa suurim maksuvõlglane) ei luba Normale kuigi säravat perspektiivi.

Kui majandus areneb ja ettevõttel läheb hästi, on kõik ideaalne ja inimestevahelised suhted head. Tagasilöögid toovad kaasa hõõrumised. Ekstensiivse arengu puhul on tegevuse varjuküljed või vajakajäämised rohkem peidetud või ei pöörata neile tähelepanu. Kui olukord muutub keerulisemaks, tulevad probleemid esile. Kui tekivad konfliktid omanike ja juhtkonna vahel, on selge, kes kohvreid pakib.

Juhtimiskriis hiilgava ja kõigutamatuna tundunud Normas annab märku,et müütiliste lipulaevade ajastu hakkab mööda saama. Nii nagu tasapisi laguneb Hansapanga müüt, nagu pole midagi järele jäänud Olari Taali müüdist, nii on Normastki languse tingimustes saamas täiesti tavaline ettevõte.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing