Luik vahetab mängumaid

03. september 1998, 00:00

Seitse aastat tagasi alustas boheemlasest Luik ajalehes Eesti Ekspress ühe miljoni rublaga, mille kokkusaamiseks tuli loobuda oma ?iguli 09st ja algelisest arvutist. Tema äri on praeguseks kasvanud firmade ketiks ja temale kuuluva vara turuväärtuse võib hinnata 500 miljonile kroonile.

Ehkki viimasel ajal on ajakirjanduses juttu valdavalt Luige aktsiamüügitehingutest, peab ta ise praegust hetke väga lootustandvaks. «Praegusel volatiilsel ja ebastabiilsel perioodil on minu närvi ja isiksusetüübiga ärimeestel jälle võimalusi,» lausub Luik süüdates hästi lõhnava sigarillo.

Kas heast intuitsioonist või õnnest tulenev oskus olla õigel ajal õiges kohas ning oskus kuulata ära ka algul absurdsena tunduvad äriideed, on omadused, mida peetakse Hans H. Luige edu saladuseks. Oma tegemistele tagasi vaadates konstateerib Luik, et olulisim on olnud oskus inimesed ja nende ideed ära kuulata.

Eredaim näide on see, kuidas politseivormis Raul Kasesalu oma tasuta infotelefoni ideega Luige uksest sisse astus. Pärast mitut äraütlemist pankades oli Luik esimene, kes ta ära kuulas. Kasesalu Ekspress Hotline'i infotelefoni idee on praeguseks arenenud väga tulusaks ning mastaapseks ettevõtmiseks.

Viimase viie aastaga on Luik muutunud nii oma mõtlemiselt kui äridelt globaalsemaks, väidab Luigega Kuuma Liini ASi jagav Raul Kasesalu. Kasesalu imetleb Luige läbirääkimisoskust, kus ta jääb kuni viimase minutini oma ideele kindlaks. See võib muidugi tekitada konflikte ning mõned plaanid ei pruugi tulla nii kiirelt kätte, kui soovitud.

Luiges on viimasel ajal taandumas ajakirjanik ning temast on saanud ärimees, kelle tööaeg on Kasesalu hinnangul jäänud siiski samaks. Luik oskab ka täiel rinnal lõõgastuda. Spordib aktiivselt, mängib tennist, squash'i, purjetab, lendab, viimasel ajal on sisse tulnud tehnikaalad, räägib Kasesalu.

Luik on taas tagasi kinnisvara juures. Olles mõned aastad tagasi Eesti Ekspressi lehetööst eemal, sai abikaasa Anne Luige ning Rene Treialiga asutatud Tallinna esimene aktiivne kinnisvarabüroo Maakler. «Tol ajal oli see ikka tohutu kasumimarginaaliga tegevus, kus oli võimalik rublade eest maju osta ja siis need välismaal valuutat teenivatele eestlastele maha müüa,» kõneleb esimeste suurte summade tekkimisest Luik ise. Talle meenub ühe Merivälja maja müük rublatehinguga kuulsaks saanud Ivar Prodjatsikovile ning sama maja vahendamine Andres Bergmannile.

Luik tunnistab, et ta on jõudnud etappi, kus tema äritegevuses ei ole enam raha peamiseks tegutsema tõukavaks jõuks. Peale mitmete teiste firmade kuulub Luigele praegu ligi 40 meedia ja reklaamiga otseselt või kaudselt seotud firmat.

Pikemalt mõtlemata avalikustab Luik börsilanguses korstnasse kirjutatud summade suuruse -- ligi 1 miljon dollarit (14,3 miljonit krooni). Selle raha loodab ta EE Investeeringute ASi kaudu «suurte hüpetega» tagasi saada, kuna Hansapanga aktsia on Tallinna börsi jälle tõusule tõmmanud.

Ometi on viimasel ajal kuulda rohkem Luige müügitehingutest ja oma osaluste likvideerimistest.

Möödunud aastal müüs Luik osaluse Kuku Raadiot tegevas ASis Trio, müügisoov puudutab ka ASi Plusspunkt. Eesti meediaturgu mõjutas aga enim ASi Meediakorp 50% aktsiate müük Rootsi meediakontsernile Marieberg. Viimase tehingu suurus ulatub erinevatel andmetel 100--200 miljonini.

Konkureeriva meediagrupi ASi Eesti Meedia juhatuse esimees Mart Kadastik spekuleerib, et küllap Luik tunnetas, et tema eluiga on pikem kui asutatud ajakirjandusväljaannetel. Vastupidiselt Postimehe ASi aktsiapakist loobunud Heldur Tõnissonile, kelle aktsiamüüki võis mõjutada kõrge vanus.

Luik lausub suure kaaluga müügitehingule põhjendust andes kiiresti: «See oli väga raske otsus, ma oleksin soovinud seda veel lõpmatuseni edasi lükata.» Selgub, et praeguseks Ekspress Grupi kasuks nime vahetanud Meediakorpi aktsiate müügiotsus tuli teha sõltuvalt konkurent Heldur Tõnissoni teatest müüa enamusosalus ASis Postimees Norra meediakontsernile Schibsted.

«Kuna ma tõesti ei ole enam seda tüüpi ärimees, kellele raha oleks praegusel perioodil otsustava väärtusega, oleks tegelikult uhkem olnud edasi hoida osalust korralikult toimivas organisatsioonis,» väidab Luik, «aga see oleks olnud küll Münchhauseni mängimine või enda juukseid pidi kergitamine, kui ma oleksin end üksikisikuna suurele Põhjamaa kontsernile vastu seadnud.»

Luik väljendab korduvalt hämmingut vanahärra Heldur Tõnissoni otsuse üle müüa maha suguvõsas põlvest põlve edasi kantud ning Eesti ajaloos tugevat mõju omanud ajakirjandusäri ning nendib uut sigarillot süüdates lootusetult, et vaevalt ta arusaadavat vastust sellele üldse kunagi kuulebki.

Luik ise edasist osaluse müüki Ekspress Grupis ei plaani. Vastupidiselt Schibstedile on Marieberg siiski poolega leppinud, tõrjub Luik spekulatsioone kontserni aktsiate täiendavast müügist hiljem. Senisest müügist, mille hinda Luik lepingu konfidentsiaalsusele viidates ei avalikusta, on osa raha juba laekunud. Raha paigutamise ideedest rääkides hakkab meediamehe silm märgatavalt rohkem särama.

«Suurim äri, milles ma osalen ja mis ei ole seotud keelepiiridega, on meediamüügi äri AGE COM,» ütleb Luik. «Ma olen väga õnnelik selle ettevõtte strateegia ja haarde üle -- võtta üle kõige magusam asend Vilniuse, Riia, Tallinna ning ka Valgevene ja Ukraina turust.»

Luik nendib, et sellisele tele-eetriaja müüjale ning rahvusvaheliste kaubamärkide reklaamide läbiviijale oleks sobilik välisinvestori kaasamine, kuid selleks ei ole siiani vajadust olnud. Pigem investeerib ta sinna ise. Plaanid on olemas Peterburi turule minekuks.

Luik kavatseb investeeringud ühendada ka oma hobidega. «Kui vaadata ajalehti või raadiojaamu, saab neid igaüks mingil hetkel juurde teha, aga Toompea nõlval on kindel arv ajaloolisi kinnistuid ning juurde neid sinna ehitada ei saa,» alustab Luik. «Olen mõne kinnistu õnnelik omanik ja unistan rohkemast.»

Tallinna ajaloo ning Saksa ja Taani sugupuude huvilisena tegeleb ta oma nelja vanalinna kinnisvaraobjekti arendamisega. «Ma näen tolleaegse Eesti managementi varjusid seinte peal,» kirjeldab Luik oma kirge, mis hakkab neelama miljoneid kroone.

Möödunud teisipäeval vedas Luik Rein Kilgiga kihla, et investeerib 10 miljonit krooni Pärnu Ammende villa kordategemiseks. Esimene ruum peab valmis saama selle aasta jõuludeks.

Plaanidest Luigel puudu ei tule. Ta kavandab parkimismaja Tallinna kesklinna. «See peab olema rahamasin ja ma tahan sinna raha panna,» väidab ta.

Nii mööduvad praegugi Luige päevad -- pool neist töötades ja pool raha tehes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 18:58
Otsi:

Ava täpsem otsing