3. september 1998 kell 22:00

Hansapanga asutajad seisavad aktsiamüügi taga

Hansapanga juhatuse esimehele Jüri Mõisale kuuluv firma JMB Investeeringute AS on võrreldes juuli alguse seisuga vähendanud oma valduses olevaid aktsiaid 97 000 aktsia võrra, mille turuväärtus on eilsete sulgemishindade järgi üle 8,5 miljoni krooni.

Hansapanga asutaja Toomas Sildmäe omanduses olev ettevõte Martlet AS on osalust Hansapangas vähendanud ligi 26 000 aktsia võrra. Tema valduses on praegu ligi 43 000 Hansapanga aktsiat.

AS Genteel, mis kuulub sajaprotsendiliselt Hansapanga juhatuse esimehe eksabikaasale Tiina Mõisale, on loobunud 113 500 Hansapanga aktsiast, mille väärtus oli eilsete sulgemishindade järgi ligi 10 miljonit krooni.

Bank of Bermuda kliendid, kelle seas on suurim Hansapanga nõukogu liikme Joakim Heleniuse hallatav Baltic Republic Fund, on oma osalust Hansapangas vähendanud 248 000 aktsia võrra, väärtuses 21,8 miljonit krooni.

Oma osalust Hansapangas on vähendanud ka mitu offshore-firmat, kelle taga on tõenäoliselt enamikul juhtudel siinsed ärimehed. Suurimatest aktsionäridest on loobunud ligi 40 000 aktsiast offshore-firma Norbax.

Viimasel ajal aktsiate kokkuostust ning osaluse 25 protsendini viimisest teatanud Swedbank on aktsiaraamatus oma nimega ligi 8protsendiline Hansapanga omanik. Aktsionäride nimekirjas pole S-E Bankenit, kelle valduses on nende teatel 10% Hansapangast. Võrreldes esmaspäevaga on oma osalust Hansapangas suurendanud Morgan Stanley Bank, kellele praegu kuulub ligi 10% panga aktsiaist.

Swedbanki enam kui 25protsendiline osalus annab võimaluse oluliselt mõjutada Hansapanga käekäiku. Suur osalus pangas annab Swedbankile võimaluse nõuda juhatuselt näiteks aktsionäride üldkoosoleku kokkukutsumist. Peaaegu kõikide otsuste kinnitamiseks aktsionäride üldkoosolekul on vaja lihthäälteenamust ning panga põhikirja muutmiseks on vaja 2/3 koosolekul viibinud häälte esindajate heakskiitu. 3/4 koosolekul viibinud häälte esindajatest võib välistada uute aktsiate eelismärkimisõiguse ning 1/10 aktsiate esindajad võib nõuda koosolekul panga erikontrolli. Eelmisel Hansapanga aktsionäride üldkoosolekul oli koos vaevu üle 50 protsendi häälte esindajatest, sama osalusprotsendi juures järgmisel aktsionäride koosolekul saaks üle 25% osalust omav Swedbank võimaluse blokeerida kõik koosolekule esitatud otsuseprojektid.

Hetkel kuum