Miljonid jõudsid Paikusele

08. september 1998, 00:00

Saekompleksi fenomen seisneb selles, siin on võimalik palki ka ilma sorteerimata saagida, sest laseri abil hinnatakse palgi väljatulek ja vastavalt sellele paigutuvad automaatselt ka saed ning freesid, selgitab ASi Paikuse Saeveski tegevdirektor Tõnu Järv (31).

Saeveski oma katlamajas köetakse ära palkide koorimisjäägid. Palgi külgedelt maha freesitud ja saejääkidest purustatud puiduhakke müüb ettevõte Skandinaaviamaade tselluloositööstustele. Saematerjal läheb Inglismaale, Iirimaale, Hollandisse, Egiptusse, Marokosse, Al?eeriasse, Prantsusmaale ja Saksamaale. Saepuru müüb saeveski Eesti puitplaaditehastele ja graanulitööstusele.

«Tootmistsükkel on selline, et mingeid jääke järele ei jää,» märgib kuni eelmise suveni Häädemeeste lähistel Orajõe metskonda juhtinud Järv.

Juba tuleval aastal plaanivad Paikuse saeveski juhid toota 70 000 tihumeetrit saematerjali ja sajandivahetusel jõuda 140 000 tihumeetrini aastas. Kahes vahetuses hakkab ettevõte tööle aasta pärast. Siis on personali suurus 50 inimest. Praegu annab saeveski tööd 27 inimesele.

Möödunud suvel lõid omanikud ASi Paikuse Saeveski selleks, et ära kasutada ASi Forestex ja teiste omanikfirmade aasta-aastalt suurenevaid raievõimsusi.

«Pärnumaal kasvab 13% Eesti metsavarust ja Pärnu sadam on Paikuselt 7 kilomeetri kaugusel,» põhjendab Mäerand uue saetööstuse asukohta. Tema sõnul ei pea Paikuse saeveski saematerjali ekspordiks rentima sadamalt platsi, vaid veab kauba otse tööstusest laevale.

«Logistiline võit tuleb meil 30--40 krooni tihumeetri kohta, mis võimaldab palgi eest paremat hinda maksta ja tulevikus ehk isegi palgiekspordi Pärnu sadamast välja suretada,» märgib Mäerand.

Et Paikuse saetööstuse omanikud on metsaraiega tegelevad firmad, ei näe Järv ka tooraine ehk saepalgi hankimises suurt probleemi. Siiski on kavas palki ostma hakata ka vabaturult.

«Omanike aastane raiemaht on ligi 400 000 tihumeetrit ümarpuitu, nii et suudaksime ühevahetuselise töökorralduse puhul ka ainult oma jõududega saetööstust palgiga varustada. Aga see pole alati otstarbekas,» märgib Mäerand. Tema sõnul ostetakse kuni kolmandik vajaminevast palgist vabaturult.

Pärnu seni suurim saetööstus on AS Tarriks, mis toodab aastas 35 000 tihumeetrit saematerjali. Järgmise aasta alguseks käivitab Tarriks uue saeliini ja sellega tootmismaht kahekordistub.

«Eks konkurents käi ju ikka tooraine pärast, sest turgu on igal tõsisel saematerjali eksportijal,» märgib ASi Tarriks tootmisdirektor Peeter Kunst. Samas ta ei karda, et nende palgitarnijad pikaajalise koostöö üles ütlevad ja palki Paikusele müüma hakkavad.

«Minu arvates on Paikuse saeveski eeskätt konkurent nendele firmadele, kes Pärnu sadama kaudu ümarpalki välja veavad,» ütleb ASi RA Grupp juhataja Olavi Tang. Ka tema arvates Eesti saeveskid omavahel toodangu müügi osas ei konkureeri, sest turgu jätkub kõigile.

RA Grupp on üks suuremaid jämedat palki saagivaid firmasid Eestis. Nad on suutelised saagima kuni 120 sentimeetrit jämedaid palke. Aastane toodangumaht on 15 000 tihumeetrit saematerjali.

ASi Metsavester juhatuse esimees Jaanus Roots märgib, et tema juhitava firma tegevust mõjutab Paikuse saeveski kindlasti. Loodan, et eeskätt positiivse poole pealt, märgib ta. Roots leiab, et uus saeveski vähendab palgieksporti Pärnu sadamast.

«Loodan, et suure tegija juurdetulek aitab sadamat ka talviti lahti hoida ja ehk hakkavad ka liinilaevad Pärnusse käima, kui siinne ekspordimaht kasvab,» arvab Roots. Tema sõnul on Pärnu saetööstustel koos kergem laevu komplekteerida ja kindlasti hakatakse koostööd tegema.

Paikuse saeveski põhiomaniku ASi Forestex 30% aktsiate omanik on Soome metsanduskontsern UPM Kymmene. Sama suur osanik on ka Eesti suurim metsanduskontsern AS Sylvester. Kunagi Pärnu metsatööstuse erastamiseks loodud ASis Pärnu Mets on ASi Sylvester osalus 84%. Eesti suurimas saetööstuses ASis Imavere Saeveski on ASil Sylvester ja tema tütarfirmadel enamusosalus, 24% aktsiatest kuulub aga Soome metsatööstuskontsernile Enso Timber OY.

Soomes ja ka mujal maailmas on Enso ja UPM konkurendid, kuid Eestis on ASi Sylvester üks omanikke Mati Polli suutnud Soome firmad enda kasuks ühist vankrit vedama panna.

«Omandisuhete seotus on tegelikult väga hea, sest nii on kogu metsatööstuslik oskusteave Eestis ühe grupi käes ja see annab meile kõva eelise nende ees, kel sellist teadmistepagasit pole,» märgib Tõnis Mäerand diplomaatiliselt. Tema sõnul jääb äriplaanide järgi paari aasta pärast Imavere ja Paikuse saeveski turuosaks 35--40% Eesti saetööstuste koguvõimsusest.

Võib öelda, et Sylvester on Eesti suurimate ja ka mõnede väiksemate saetööstuste taga ja hakkab sajandivahetuseks kontrollima ligi poolt Eesti saematerjali ekspordist.

Paikuse saeveski aktsiakapital on 54,4 miljonit krooni. Erastatud on 18 ha maad ja valmimas kokku 210 miljonit krooni maksev tootmiskompleks. Paikusele on ostetud laserjuhtimisel töötavad freesiga kombineeritud ketassaed Vislanda Profiler 2000 ja automaatseimer Pedger.

Sellist tehnoloogiat ei kasuta veel ükski Baltimaade saeveski.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 18:59
Otsi:

Ava täpsem otsing