Pragmaatik Primakov uueks kandidaadiks

11. september 1998, 00:00

Venemaa peaministri kt Viktor T?ernomõrdin taandas eile oma kandidatuuri valitsusjuhi kohale ja ütles ajakirjanikele, et palus president Boriss Jeltsinil nimetada sellele kohale välisministri kt Jevgeni Primakovi.

«Kui mina olen takistuseks ja lõhestan ühiskonda, siis loobun võimust,» ütles T?ernomõrdin. «Ma pakun presidendile Primakovi kandidatuuri -- ta on demokraat, professionaal ja rahvusvahelisel areenil hästi tuntud.»

Kohe pärast seda teadet kukkus Gazpromi aktsia hind Moskva väärtpaberibörsil 11%, kuid hakkas hiljem tasapisi tõusma. T?ernomõrdin on endine Gazpromi juht ning analüütikud uskusid, et võimuletuleku korral oleks ta ajanud energeetikasektori suhtes soodsat poliitikat.

Duuma spiiker kommunist Gennadi Zeleznjov ütles, et tõenäoliselt kiidab parlament Primakovi kandidatuuri heaks.

Primakovi, keda 2,5aastase välisministriks oleku ajal pole avalikult kritiseeritud ei valitsuses ega duumas, toetab enamik duumas esindatud erakondi. Kommunistide liider Gennadi Zjuganov nimetas Primakovi heaks valikuks. Jabloko liider Grigori Javlinski ütles, et Jeltsini otsus on samm stabiliseerimise suunas ja aitab riigi kriisist välja.

Ainukesena oli Primakovi vastu äärmuslane Vladimir ?irinovski, kes nimetas teda Ameerika-meelseks ja Clintoni määratuks. Valitsuse eaks ennustab ta kahte kuud.

Osa analüütikuid arvab, et Primakov jätab välisministri portfelli endale või vähemalt säilitab olulise mõju välispoliitikale. Teiste peamiste välisministri kandidaatidena on mainitud seniseid asetäitjaid Igor Ivanovi, Boriss Pastuhhovi ja Georgi Mamedovit ning parlamendi väliskomisjoni esimeest Vladimir Lukinit.

Jevgeni Primakov, kelle õige nimi on väidetavalt Finkelstein, on araabia keelte koolitusega ja töötanud pikka aega välisluures, mida ta juhatas aastail 1991--1996.

Välisministrina oli tema põhimõtteks: Venemaal ei tohi olla püsivaenlasi, vaid peavad olema püsivad rahvuslikud huvid. Ta on loonud strateegilist liitu Hiina ja Jaapaniga ning arendanud tihedamaid suhteid Aasia, Aafrika ja Lähis-Ida riikidega. Läänega on ta püüdnud teha koostööd osas valdkondades ning NATO laienemisse suhtub taunivalt. REUTERS-AP-BNS-ÄP

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 19:01

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing