10. september 1998 kell 22:00

Uhke Singapur on hea algus Aasia seiklusele

Singapur on hea algus esmakordselt Aasiaga tutvudes -- korraga näeb paljusid kultuure, ent riigi kõrge arengutase säästab külastajat eksootilistes maades omapäi reisimisega kaasnevatest ebamugavustest.

Sõita võib ükskõik millisel aastaajal, sest kliima on kuum ja niiske aasta läbi. Ajavahe ja kliimaga harjumine võtab mõne päeva.

Singapuri jõukusest ja edust annavad tunnistust nii uhked koloniaalajastust pärit hooned, tänased pilvelõhkujad, puhtad ja korras teed-tänavad kui ka suured inimestest tulvil kaubamajad.

Kesklinna läbivast jõest põhja pool koloniaallinnaosas asuvad inglaste ehitatud imposantsed valitsusasutused -- linnavalitsus, kohtumaja, teatri- ja kontserdimaja, luksuslik Raffles Hotel ja mitmed kirikud. Jõest lõunasse jääb pilvelõhkujate linnaosa, sellest vaid mõnisada meetrit edasi jalutades jõuab Hiinalinna.

Hiinlased moodustavad Singapuri elanikkonnast küll ligi 80%, ent leidub ka hoopis teistsuguseid linnaosi. Koloniaalosast põhja poole jääb Little India ning see on paik, kust leiab india toitu, odavaid riideid ning eksootilisi maitseaineid.

Little India lähedal asuv Arab Street on Singapuri islamiusuliste peamine elupaik. Seal asub uhke Sultani mo?ee ning mitmed väiksed kaubatänavad, kust võib leida palju nahktooteid ja muud Araabia maade kaubandusele iseloomulikku.

Tänapäeva Singapuri ehedaim kehastus on Orchard Road kümnete hiigelkaubamajade ja maailma tuntud disainerite kaubamärkide esinduspoodidega.

Eeslinnas Jurongis asub hulgaliselt temaatilisi parke. Linnupargis saab külastaja tutvust teha Aasia ja kogu maailma troopiliste sulelistega. Kõrval asub närvekõditav krokodilli park. Suurepärased elamused.

TOIT Singapuri india köök on oivaline Singapuri kirev rahvuslik koosseis võimaldab tutvust teha paljude Aasia rahvaste toitudega.

Kuna valdava osa rahvastikust moodustavad hiinlased, siis on Singapuris arvukalt hiina restorane. Üldmõiste hiina köök alla mahuvad tegelikult kaheksa piirkonna köögid. Singapuris on valdav kantoni köök, mis pärineb Lõuna-Hiinast Hongkongi ja Guangzhou piirkonnast. Põhja-Hiina Pekingi piirkonna road sisaldavad rohkem liha (nt pekingi part) ja vähem mereande. ?anghai toidud jäävad kahe eespool kirjeldatu vahele. Sichuani piirkonna road on vast kõige vürtsisemad.

Singapuris on väga levinud india köök ning räägitakse, et see on Singapuris paremgi kui päris Indias. Ka india köök varieerub sõltuvalt regioonist. Põhja-India toidud sisaldavad rohkem liha (sea- ja lambaliha), tuntud on tandoori toidud, samuti india leivad chapati, roti, paratha jt.

Lõuna-Indias on põhirõhk köögiviljadel ja vürtsidel. Süüakse parema käe näppudega, sest söögiriistu Lõuna-Indias ei kasutata. Taldriku asemel on sageli banaanileht, kuhu pannakse riisi vms ning lisatakse erinevaid karrisid. Banaanilehele tuuakse toitu jätkuvalt juurde, kuni te pole lehte murdnud märgiks, et te enam juurde ei soovi.

Peale restoranide ning söögihoovide saab einestada ka kohvipoodides, mis kannavad nime kopi tiam (kopi -- malai keeles kohv, tiam -- hokkieni dialektis pood).

Elegantseks pärastlõunaks sobib high-tea, st rootsi laua stiilis suupisted ja koogid kohvi ning teega. High-tea'd korraldavad paljude suuremate hotellide kohvikud.

Hetkel kuum