13. september 1998 kell 22:00

Favora hädas laenudega

Ettevõttel rohkem kui 80 miljoni krooni eest kohustusi

Favora kontserni firmade põhiomanik Aivo Pärn kuulutas juba aasta alguses, et ei suuda üksi firmasid edasi arendada ja otsib 49 protsendile grupi aktsiatest uut omanikku.

Kontsernil on kohustusi rohkem kui 80 miljoni krooni eest, kuid Pärn ei pea olukorda lootusetuks ega pankrotihõnguliseks.

«Oleme investeerinud selleks, et suurendada oma osa kütuste jaemüügis praeguselt seitsmelt vähemalt kümnele protsendile,» ütles Pärn. Tema sõnul pole Favora kasumis selle tõttu, et laenude intressid on kõrged ja tagasimakstavad summad suured.

«On ka pangaväliseid laene, mis tuleb tagasi maksta,» märkis Pärn.

Viimasel paaril aastal on Favora grupil tulnud kustutada laene ja tasuda intresse kokku rohkem kui 30 miljonit krooni.

«Viivisvõlgnikud me pole, intressid on makstud ja laenud kõvasti üle tagatud, kuid laenud on lühiajalised ja suhteliselt kõrge intressiga ning nende tagasimaksmine käib firmale praegu üle jõu,» ütles Pärn. Tema lootus on selles, et ettevõtte suurim võlausaldaja Ühispank pikendab Favora laene ja vähendab intresse.

Väidetavalt on Ühispank Favora tanklaketti mõnedele kütusefirmadele müüa pakkunud, et teada saada tanklate praegune turuväärtus.

«Päris nii see pole, sest pank on siiski krediidiasutus ja endale lisainvestori leidmine on siiski rohkem firma enda probleem,» ütles Ühispanga laenudivisjoni direktor Andrus Kimber.

«Võimalikud investorid polnud huvitatud osalusest kontsernis, kus on 16 eri tegevusvaldkonnaga firmat, ja seepärast valisimegi prioriteediks kütuse jaemüügi,» märkis Pärn. Tema sõnul on Favora kütuse jaemüüki investeerinud üle 80 miljoni krooni ja tagasikäiku pole enam võimalik anda.

«Olen veendunud, et Ühispank pole huvitatud meie halvast käekäigust ja investorit otsides on panga arvamus meile tähtis,» kommenteeris Pärn seotust pangaga.

«Pean seda loomulikuks, et meid informeeritakse, sest ettevõttel on panga ees kohustused,» märkis Kimber.

Sellel aastal on Favora kontsern peamiselt uusehitistesse investeerinud üle 30 miljoni krooni. Kokku kulutab Favora nende tanklate valmimiseks 15 miljonit krooni. Aasta lõpuks kannab Favora värve 11 tanklat ja firma kütusekaart kehtib veel 20 tanklas Eestis ning 47 Lukoili tanklas Leedus.

Talvel ütles ASi Alexela Oli peadirektor Heiti Hääl, et praegu pole uute tanklate ehitamine majanduslikult põhjendatud. Enda turuosa suurendamiseks on aga Favora tänavu oma tanklate arvu kolmandiku võrra suurendanud ja teinud seda valdavalt laenuraha eest.

Hetkel kuum