Piimahiiud tahavad riigilt toetust
Ühinenud Meiereidel käbevahendeid puudu umbes 180 mln kr

14. september 1998, 00:00

ASi Ühinenud Meiereid nõukogu aseesimehe Andres Vinni sõnul maksab ettevõte Vene turu ärakukkumise tõttu piimatootjatele 30 protsenti piimarahast järgmise kuu 25. kuupäevaks. Ühinenud Meiereide varumisdirektori Helmo Hainsoo sõnul suudab ettevõte ainult sellistel maksetingimustel rahaga toime tulla. «Meie ekspordimahu juures muud moodi lihtsalt välja ei tule,» ütles ta. Ühinenud Meiereid vajavad rahapuudusest väljumiseks 180 miljonit krooni. Ühinenud Meiereid ekspordib 80 protsenti toodangust, enamiku sellest Venemaale.

Võru Juust vajaks aasta lõpuni talunikele piimaraha maksmiseks 20 miljonit krooni.

Võru Juust ekspordib 70 protsenti toodangust, põhiliselt Moskvasse ja Peterburi. «Meil on käibevahendite metsik puudujääk,» tunnistas ASi Võru Juust tegevdirektor Heiki Pensa. Tema sõnul saab Võru Juust praegu piimatootjatele maksta 10 protsenti augustikuu piimarahast. «See raha on meil täna olemas ja selle maksmine on võimalik,» lisas Pensa.

Põlva tootjate ühenduse esimees ja piimatootja Toomas Paur ütles, et ei usu vaatamata mõlema suure piimatööstuse rahapuuduses vaevlemisele nende pankrotistumisse. «Mõlemal ettevõttel on palju vara ja praegused raskused on ajutised,» ütles Paur. «Neid aitaks lühiajaline krediit.»

Pensa sõnul hakkab Võru Juust viiekümneprotsendilise tõenäosusega juustu müüma Bulgaariasse ja Makedooniasse. Kui Venemaa turg ei avane, siis oktoobri keskpaigaks on juustukeldrid täis ja me peame piima kokkuostu viima miinimumini, lisas ta.

Ühinenud Meiereid kaalub Ukrainaga bartertehingute tegemist. «Meie Zaporo?je partnerid on huvitatud meile vilja müümisest,» rääkis Andres Vinni. «Osaliselt saaksime siis tootjatele teraviljas maksta.»

Peale uute turgude otsimise pöörduvad mõlemad piimaettevõtted raha küsimiseks valitsuse poole. Võru Juust esitab täna valitsusele kava, kuidas rahakriisi lahendada. «Ehk leiab valitsus meile 20 miljonit krooni, sest pangaintressid on praegu meile ülejõu käivad,» ütles Heiki Pensa.

Andres Vinni tegi reedesel kohtumisel põllumajandusminister Andres Varikuga ettepaneku, et riik võiks Ühinenud Meiereide ladudes oleva või osta riigireservi tingimusel, et Meiereid selle hiljem tagasi ostavad. Samuti leidis Vinni, et riik võiks tööstuste rahapuuduse leevendamiseks raha võtta stabilisatsioonifondist.

Põllumajandusminister Andres Varik ütles, et valitsus ei saa leida piimatööstuste ja tootjate muredele kiiret lahendust. «Stabilisatsioonifondi kallale minna ei saa ja samuti ei näe ma põhjust, miks peaks ostma Uus-Meremaalt sisseveetud või riigireservi,» sõnas Varik.

Reedesel piimatootjate ja piimatööstuste kohtumisel ei jõudnud pooled kokkuleppele, kuidas tulla välja praegusest rahapuudusest. Piimatootjad saadavad sel nädalal valitsusele kirja, kus nõuavad miinimumhindade kehtestamist, riigimaksete pealt viiviste mittearvestamist ja Eesti katastroofipiirkonnaks kuulutamist.

Samuti ähvardavad piimatootjad Ühinenud Meiereid kohtusse kaevata, sest ettevõte ei ole kinni pidanud varem sõlmitud lepingutest.

Võru Juustu vastu algatab kohtuasja Tartumaa piimatootja AS Rannu Mõis, süüdistades juustutootjat enda pankrotti ajamises.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing